Starostwo Powiatowe w Olsztynie konsekwentnie realizuje program nauczania umiejętności niesienia pierwszej pomocy przez pracowników starostwa oraz podległych starostwu szkół i jednostek organizacyjnych. Dzisiaj (5.11) w sali sesyjnej starostwa odbyło się kolejne szkolenie dla grupy ponad 50 urzędników. W roli nauczycieli wystąpili uczniowie II roku kierunku ratownik medyczny Szkoły Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie.
- Kierownictwo starostwa uznało, że posiadanie wiedzy z zakresu udzielenia pomocy przedmedycznej przez pracowników starostwa i naszych jednostek jest niezbędne - wyjaśnia Zbigniew Załuski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie.
- Przez starostwo „przewija się” masa osób i w każdej chwili może zaistnieć sytuacja, w której będzie potrzeba udzielenia pierwszej pomocy. Poza tym takie umiejętności mogą przydać się także w domu, czy na ulicy. Dlatego systematycznie szkolimy zarówno urzędników starostwa, jak i pracowników Powiatowej Służby Drogowej czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Nie zapominamy też o uczniach podległych powiatowi szkół.Akcja szkoleniowa rozwija się znakomicie m.in. dzięki istnieniu w Olsztynie Szkoły Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi, która szkoli ratowników medycznych, i z którą Starostwo Powiatowe podpisało umowę o współpracy. Niestety, w tym roku szkolne mury opuszczą ostatni absolwenci kierunku ratownik medyczny. Kształcenie przyszłych pokoleń ratowników przejmie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Póki co, uczniowie popularnego „Medyka” dzielą się wiedzą i umiejętnościami również z pracownikami starostwa.
- Mamy podpisane porozumienie o współpracy ze starostą, które przynosi korzyści obu stronom - mówi Jolanta Kłoczewska, dyrektor Szkoły Policealnej w Olsztynie.
- Bo ważne jest, żeby pracownicy starostwa posiadali podstawowe umiejętności niesienia pomocy innym osobom, w sytuacjach tego wymagających. Z drugiej strony my realizujemy nasze cele dydaktyczne, bo każdy ratownik medyczny musi posiadać także umiejętność uczenia niesienia pomocy osobom z zewnątrz. I takie szkolenie jak dzisiejsze pozwala nam sprawdzić, czy nasi uczniowie taką umiejętność posiadają.
Dzisiejsze szkolenie w starostwie nieco odbiegało od typowego nauczania resuscytacji, bandażowania ran, czy układania osoby poszkodowanej w wypadku. Organizatorzy zajęć uznali bowiem, że tych umiejętności nauczyli rok temu, pora więc sprawdzić, ile wiedzy z ubiegłorocznych szkoleń pozostało w głowach urzędników. Tym bardziej, że w zasadach udzielania pierwszej pomocy w ciągu ostatniego roku nic się nie zmieniło.
- W zeszłym roku uczyliśmy urzędników zachowania w klasycznych sytuacjach i rozwiązywania problemów, dzisiaj urzędnicy mieli zadanie utrudnione - przygotowaliśmy dla nich scenki z wydarzeniami, z jakimi mogą spotkać się w codziennym - wyjaśnia Jolanta Kłoczewska.
- Każda z kilkuosobowych grup pracowników starostwa musiała wykazać się posiadanymi umiejętnościami i zdobyć kolejne zaliczenia, przechodząc od scenki do scenki. Z takiej formy szkolenia bardzo zadowoleni byli nasi uczniowie, bo po raz pierwszy to oni wystawiali oceny.W dzisiejszym, szkoleniu udział wzięło nieco ponad 50. ze 160. pracowników starostwa. Niebawem podobne zajęcia zostaną zorganizowane dla pozostałej setki urzędników.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :