Eleonora Manzini (fot. WBP)
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza w najbliższy piątek (25.10) do Galerii Stary Ratusz na wernisaż wystawy Eleonory Anzini „QRoss Stitch” (QR kod haft krzyżykowy) współorganizowaną przez Stowarzyszenie Kulturalne Acart (Włochy) oraz Katedrę Architektury Krajobrazu i Agroturystyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Początek wernisażu o godzinie 17.00.
Eleonora Anzini urodziła się i przebywa głównie w Terni (Włochy). Zajmuje się projektowaniem graficznym, jest entuzjastką fotografii. Robi zdjęcia, używając różnych typów aparatów analogowych i cyfrowych, które nosi ze sobą wszędzie.
Przez ostatnie lata poświęcała się lomografii, prace robione starymi aparatami wykorzystywała i w życiu prywatnym, i profesjonalnie. Przez ten czas brała udział w krajowych i międzynarodowych konkursach oraz wystawach sztuki nowoczesnej i fotografii. Publikowała w gazetach, udzielała wywiadów do magazynów poświęconych sztuce.
„QRoss Stitch” jest projektem, który łączy w sobie tradycję i innowacyjność. Ukryta w Internecie wiadomość jest powiązana z wyhaftowanym QR kodem (nowo narodzonym językiem). Można ją odkodować na każdym telefonie posiadającym aplikację QR kodową, w czym realizuje się kombinacja tradycyjnego haftu z nowoczesną technologią. Haft jest wykonany ręcznie, ścieg przy ściegu - tkany kod, matryca czyjejś wiadomości, w której można się zanurzyć, nawet jeśli jej nie zrealizujemy.
Zapraszamy!
******
Cross-stitch - ścieg krzyżykowy jest popularną formą wyszywania, w których X jest kształtem ściegu, przypominającym raster używany w drukach. Ścieg krzyżykowy jest często wykonywany na specjalnej luźno splecionej tkaninie, kanwie, ułatwiającej dodawanie i odliczanie kolejnych ściegów, krzyżyków. Ścieg ten przez swoją policzalność i powtarzalność jest formą o zunifikowanym rozmiarze i wyglądzie. Ścieg krzyżykowy jest jedną z najstarszych form haftu.
QR Code (ang. Quick Response, QR: szybka odpowiedź) - jest to kod modularny i stałowymiarowy. Umożliwia kodowanie znaków Kanji/Kana. Dodatkowo pozwala na zakodowanie znaków należących do alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego lub cyrylicy jak również innych symboli określonych przez użytkownika.
Budowa kodu umożliwia jego umieszczenie i odczyt na przedmiotach szybko przemieszczających się względem skanera. Modułem w kodzie jest kwadrat mogący przybierać jeden z dwóch kolorów (ciemny lub jasny). Większa ilość modułów tworzy tzw. słowa kodowe, w których zapisana jest informacja o poszczególnych znakach.