Za kilka dni Wszystkich Świętych. W ten dzień przy olsztyńskich nekropoliach pojawią się osoby z puszkami w rękach, kwestujące na rzecz ratowania olsztyńskich cmentarzy. Jedenastą już kwestę organizuje jak zwykle Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach wspierany przez Urząd Miasta Olsztyna. Dzisiaj (21.10), podczas poświęconej tegorocznej kweście konferencji prasowej przewodniczący komitetu dr Jan Chłosta i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przekonywali i zachęcali zarówno do datków, jak i do wstąpienia w szeregi kwestarzy.
- Wiemy jak wiele jest jeszcze do zrobienia, szczególnie jeśli chodzi o stare, zamknięte już cmentarze - powiedział prezydent Grzymowicz.
- Dlatego w tym roku również zachęcamy do zbierania pieniędzy na ich ratowanie. Zachęcamy do udziału w kweście wybitnych ludzi kultury, nauki, sportu i innych środowisk. Jestem przekonany, że jak co roku te środowiska wesprą nas w przeprowadzeniu zbiórki, i że zbiórka będzie kolejnym sukcesem olsztynian.Apel prezydenta jest o tyle uzasadniony, że dotychczas na liście chętnych do zbierania pieniędzy jest niewiele ponad 20 nazwisk. To zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. Aby kwesta była prowadzona bez przerwy w zaplanowanych miejscach, potrzeba minimum 60 osób.
- Kwestę będziemy prowadzili 1 listopada w godzinach od 8. do 15. na czterech olsztyńskich cmentarzach: św. Jakuba, św. Józefa, przy ul. Poprzecznej i pod Dywitami - wyjaśnił Jan Chłosta. -
Planujemy, że każdy z kwestujących będzie miał godzinny dyżur. Szczególnie zależy nam na chętnych do kwestowania na cmentarzu pod Dywitami, gdzie przeważnie mamy problemy ze skompletowaniem pełnej obsady kwestujących.
Jak poinformował przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy, w ubiegłym roku kwestujący na cmentarzu w Dywitach zebrali 3,2 tys. złotych, kiedy do puszek na cmentarzu przy ul. Poprzecznej trafiło 14 tys. zł, a kwestujący na zamkniętych już cmentarzach św. Jakuba i św. Józefa zebrali odpowiednio 880 i 900 zł.
Zebrane w tym roku pieniądze przeznaczone zostaną na prace rewitalizacyjne na cmentarzach św. Jakuba i św. Józefa.
- Za zebrane do tej pory w ciągu 10 lat pieniądze wyremontowaliśmy 170 starych nagrobków na olsztyńskich cmentarzach - poinformował Jan Chłosta.
- Ale cmentarze to nie tylko groby, to także cmentarne alejki, drzewostan czy ogrodzenia. Tym też chcemy się zająć. Drugi rok z rzędu „wchodzimy” na cmentarze św. Jakuba i św. Józefa. Mamy już np. podpisaną umowę na remont ogrodzenia cmentarza św. Jakuba. Jan Chłosta zwrócił też uwagę na cmentarze z okresu I wojny światowej. Zaapelował przede wszystkim do szkół na Warmii i Mazurach, by zainteresowały się tymi nekropoliami.
- W przyszłym roku będziemy obchodzić 100. rocznicę wybuchu tamtej wojny - powiedział.
- Po niej zostało na Warmii i Mazurach około 300 cmentarzy - i tych dużych, jak pod Olsztynkiem, i małych, rozsianych po wsiach, zupełnie zapomnianych. To ważna sprawa, żeby o tych miejscach spoczynku uczestników I wojny światowej nie zapominać.Dodamy jeszcze, że przygotowaniem harmonogramu dyżurów kwestarzy zajmuje się biuro pełnomocnika Prezydenta Olsztyna ds. organizacji pozarządowych. Chętni do udziału w kweście mogą się z biurem kontaktować pod numerami telefonów 89 522 28 21 lub 89 535 32 10 wew. 27. Swoje zgłoszenie można też przesłać drogą mailową na adres: jaroslawska.marta@olsztyn.eu
Z D J Ę C I A
F I L M Y