Ogłoszenie wyników konkursu w Urzędzie Stanu Cywilnego w Olsztynie |
Więcej zdjęć »
Gdy w 2011 roku oddano do użytku zrewitalizowany Plac Solidarności z kolorowymi wodotryskami napisaliśmy, że olsztynianie kochają fontanny. Dzisiaj potwierdziła się ta opinia, bo w konkursie na rewitalizację kolejnego miejskiego placu zwyciężyła koncepcja, w której fontanna odgrywa znaczącą rolę.
W Urzędzie Stanu Cywilnego w Olsztynie ogłoszono dzisiaj (18.10) wyniki konkursu na koncepcję zagospodarowania Placu Dunikowskiego. Zwyciężyła propozycja wywodzącego się z Olsztyna a mieszkającego obecnie w Warszawie architekta Radosława Guzowskiego. W ocenie sądu konkursowego, któremu przewodniczył Włodzimierz Mucha - również architekt z Warszawy - propozycja Guzowskiego najlepiej oddaje konkursowe wymagania i oczekiwania. Zwycięska koncepcja została oceniona jako spokojna, wyraźnie łącząca Plac Dunikowskiego z budowanym właśnie Parkiem Centralnym. Ważne dla jurorów było też to, że na placu znajdą się informacje o historii tego miejsca.
W koncepcji Radosława Guzowskiego, oprócz fontanny podobnej do tej z Placu Solidarności, betonowych płaszczyzn z niewielką liczbą miejsc do siedzenia, nad placem ma zawisnąć siatka z żarówkami LED, które w nocy imitować będą gwiazdy.
Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 15 tys. złotych i zaproszenie do negocjacji związanych z przygotowaniem projektu przebudowy placu. Drugie miejsce w konkursie i nagroda w wysokości 10 tys. złotych przypadła warszawskiej spółce Akcent. W tej koncepcji również nie zabrakło tryskającej w niebo fontanny. Innych nagród, ani też wyróżnień, sąd konkursowy nie przyznał. Dodajmy jeszcze, że na konkurs wpłynęło 9 ofert, z których jedna została odrzucona ze względu na zbyt daleko idącą ingerencję w zabytkową substancję Placu Dunikowskiego.
Zdaniem obecnego na ogłoszeniu wyników konkursu prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, przebudowa placu Dunikowskiego według koncepcji Radosława Guzowskiego jest możliwa do 2015 roku, pod warunkiem jednak, że znajdą się środki zewnętrzne pozwalające wesprzeć tę inwestycję.
******
Historia placu Xawerego Dunikowskiego sięga 1948 r., kiedy to powstał pomysł wzniesienia Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej w Olsztynie. Pierwszy projekt monumentu stworzył rzeźbiarz prof. Stanisław Horno-Popławski. Jednak zaprezentowany w 1949 r. w olsztyńskim zamku model plastyczny „Nike” nie zyskał przychylności władz. O ponowne opracowanie projektu monumentu poproszono prof. Xawerego Dunikowskiego. Autor chciał, aby pomnik zamykał oś perspektywiczną ul. Kopernika, jednocześnie otwierając widok na dolinę rzeki Łyny, gdzie w planach na przyszłość miał powstać Park Centralny. Plac Dunikowskiego został przekształcony w parking dopiero w 1993 r. W związku z czym usunięto sporą część jego kamiennej nawierzchni, którą zastąpioną kostką polbrukową. Pomnik, który wówczas nazywany jest Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej do rejestru zabytków został wpisany w 1993 r.
Z D J Ę C I A
F I L M Y