Ratusz ogłosił raport z konsultacji społecznych w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Dokument zawiera m.in. długo oczekiwaną listę projektów, które nie zostały dopuszczone do głosowania.
Pierwsze koty za płoty. Tak można w skrócie podsumować proces tworzenia w Olsztynie budżetu obywatelskiego. Etap polegający na przeprowadzeniu konsultacji społecznej w pierwszej edycji budżetu mamy już za sobą. Teraz czas na realizację projektów oraz podsumowania tego, co już minęło.
Jak wszyscy wiedzą, nie obyło się bez małych wpadek i poślizgów. Lista zwycięskich projektów została ogłoszona z kilkudniowym opóźnieniem. Ta, która zsumowała nie zakwalifikowane do głosowania projekty, pojawiła się jeszcze później. Mimo wszystko, zaangażowania mieszkańcom i społecznikom, którzy przyczynili się do powstania OBO, należy tylko pogratulować.
Uczyć się na błędach mogą jednak wszyscy, a przede wszystkim ci, którzy złożyli odrzucone projekty. Lista zawiera bowiem nie tylko tytuły wniosków, ale także przyczyny, dla których zastały odrzucone. W większości przypadków chodziło o przekroczenie dostępnej puli na realizację zadania lub brak kosztorysu przy projekcie. Przykładowo dwa wnioski z Osiedla Pojezierze przekroczyłyby wszystkie środki przeznaczone na realizację zarówno miejskich, jak i osiedlowych projektów. Wśród projektów miejskich była m.in. budowa centrum sportowego za 21 milionów czy budowa ulicy Nowobałtyckiej, na którą, zdaniem wnioskującego, potrzebny byłby jedynie milion złotych.
Łącznie odrzuconych zostało 37 projektów osiedlowych i 18 miejskich. Wcześniej podano także listę tych projektów, które na osiedlach zostaną zrealizowane dodatkowo. Dzięki temu, że zwycięski projekt miejski nie wykorzysta całej puli (500 tysięcy zamiast okrągłego miliona), dodatkowo do realizacji trafi 10 mniejszych, osiedlowych. Tu najwięcej zyskają Redykajny (4 projekty) i Zielona Górka (2 projekty). Według zarządzenia prezydenta ta dziesiątka to projekty, które uzyskały najwyższą liczbę głosów proporcjonalnie do liczby mieszkańców danego osiedla.
Olsztyński Budżet Obywatelski 2014 zamknie się zatem 33 projektami osiedlowymi oraz 1 miejskim. Wszystkie listy są dostępne na olsztyńskiej internetowej platformie konsultacji społecznych.