Zakończyło się jedno ze zorganizowanych z okazji 660-lecia Olsztyna wydarzeń kulturalnych. We wtorkowy (15.10) wieczór, w Olsztyńskim Planetarium, poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Olsztyn 660 lat”.
Zorganizowany przez Urząd Miasta Olsztyna, Związek Literatów Polskich Oddział w Olsztynie i Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: literackiej i rysunku satyrycznego.
Na konkurs literacki napłynęło 25 zestawów literackich. Konkursowe jury działające pod przewodnictwem Władysława Katarzyńskiego najwyżej oceniło prace nadesłane przez Grzegorza Lewkowicza i temu autorowi przyznało pierwszą nagrodę. Drugą nagrodę otrzymał Artur Kozłowski, a trzecie miejsce przypadło Bogdanowi Krajewskiemu.
Wśród autorów wyróżnionych przez jury publikacją utworów w pokonkursowej antologii znaleźli się: Krzysztof Jezierski, Elżbieta Lenic, Paweł Szczeciński, Łukasz Szulc i Konrad Wieczorkowski.
Na konkurs rysunkowy wpłynęły 73 prace 33 autorów. Jury oceniającemu prace w tej kategorii przewodniczył Aleksander Wołos.
I nagrodę za pracę „Obserwatorium” przyznano Pawłowi Kuczyńskiemu. II nagrodę przyznano Annie Domaszewskiej za zestaw prac.
Przyznano też wyróżnienia honorowe. Otrzymali je:
» Maciej Trzepałka za rysunek „Zielony Olsztyn”
» Jacek Lanckoroński za rysunek „Wizja kanonika Kopernika”
» Andre Pijet za zestaw prac
» Paweł Stańczyk za rysunek „Weekend w Olsztynie”
» Daniel Strzelczyk za rysunek „Jeszcze tylko sześć lat”.
Uczestników konkursu rysunkowego uhonorowano też nagrodami pozaregulaminowymi. Dwie z nich trafiły do rąk Jacka Frąckiewicza, który odebrał Nagrodę Prezydenta Olsztyna i Nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Trzecią z nagród pozaregulaminowych - Nagrodę Dyrektora Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego - otrzymał Waldemar Rukść.
Z D J Ę C I A
F I L M Y