Nagrody i dyplomy otrzymali przedstawiciele najaktywniejszych organizacji pozarządowych na konferencji z okazji 10-lecia ich działalności w gminie Dywity. Miejscowy samorząd docenił w ten sposób aktywność społeczną, jaką w swoich środowiskach prezentują wolontariusze.
- Dziesięć lat temu na terenie gminy Dywity działało zaledwie osiem organizacji pozarządowych, w tym trzy ochotnicze straże pożarne i jeden klub sportowy. Obecnie jest ich już 27, w tym dwie fundacje, 4 OSP i 5 klubów sportowych. Świadczy to o tym, że w naszej gminie aktywność społeczna rozwija się, a społeczeństwo obywatelskie ma tu trwałe podstawy wynikające z bogatej tradycji - stwierdził wójt Jacek Szydło otwierając gminną konferencji z okazji 10-lecia funkcjonowania Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Swoje wystąpienia mieli także zaproszeni goście. Marek Borowski, przewodniczący Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego nawiązał do historii, zwracając uwagę na fakt, że dynamiczny rozwój organizacji pozarządowych pod koniec XX wieku wymusił niejako przyjęcie 24 kwietnia 2003 roku ustawy porządkującej ich działania i ułatwiającej współdziałanie organizacji z samorządami. Był to pierwszy akt prawny, który wprowadził definicję organizacji pozarządowej i wolontariatu oraz uregulował sposób współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi.
Joanna Glezman, pełnomocnik marszałka województwa ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oceniła, że na tle innych gmin współpraca miejscowego samorządu z tymi organizacjami jest wręcz wzorowa, a Urząd Gminy wspiera je nie tylko dobrym słowem, lecz także rzeczowo i finansowo. Może dzięki temu dywickie społeczności założyły organizacje o bardzo różnym profilu: od sportowych, po kulturalne, oświatowe, historyczne i ekologiczne.
Dr Krzysztof Szulborski z UWM, w swojej wypowiedzi podkreślił znaczenie dialogu między administracją a społeczeństwem, zaapelował do uczestników spotkania:
- Korzystajcie z doświadczeń starszych, z wolontariatu młodzieży i projektów organizacji pozarządowych. Z kolei Alicja Wąsik, pełnomocnik wójta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi przedstawiła zarys dziejów dywickich organizacji. Pionierami w 2003 roku były: Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły w Spręcowie, Stowarzyszenie „Nasza Wieś” we Frączkach, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Słupy i Okolic, Warmińskie Stowarzyszenie Kobiet Kieźlińskich, Gminny Uczniowski Klub Sportowy „Asy” w Dywitach, OSP w Kieźlinach, Brąswałdzie i Tuławkach. Co roku przybywały średnio 2-3 organizacje, więc obecnie jest ich 27, w tym dwie fundacje, 4 OSP i 5 klubów sportowych. Najmłodszą jest SMS, czyli Stowarzyszenie Miłośników Słup (w trakcie rejestracji).
Rozwój organizacji pozarządowych możliwy jest m.in. dzięki środkom zarezerwowanym na ten cel w budżecie gminy. W ciągu ostatnich dziesięciu lat obejmował on wiele dziedzin. W tym okresie organizacje otrzymały blisko 1,5 mln zł. Przeznaczono je m.in. na inwestycje i wydarzenia gminne. Dzięki tym funduszom Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Słupy i Okolic zagospodarowało plażę i wybudowało pomost nad jez. Wadąg, a Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Bukwałd - wyremontowało i wyposażyło świetlicę. Gmina wspierała takie wydarzenia jak: festyn archeologiczny w Gadach, Łosiery w Nowych Włókach (Nieformalna Grupa Kobiet), czy zloty rowerowe organizowane przez Stowarzyszenie „Nasza Wieś” z Frączek. Dzięki pomocy gminy organizacje korzystają nieodpłatnie ze świetlic, gdzie mogą realizować swoje cele statutowe. Fundacja „Prymus” może fundować stypendia dla zdolnych uczniów, a małe organizacje mogą zdobyć dofinansowanie na pozaplanowe dobre pomysły w tzw. Trybie Małych Zleceń. W sumie w minionym dziesięcioleciu Gmina Dywity podpisała z organizacjami 223 umowy na wspólną realizację różnych projektów. Po partnersku konsultowane są z organizacjami różne dokumenty i inicjatywy władz gminy, w tym projekty uchwał Rady Gminy. Współpracę samorządu z OP ułatwia powołana w 2011 roku Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego.
Swoimi dokonaniami pochwaliły się podczas konferencji niektóre organizacje. Dużym zainteresowaniem cieszył się film autorstwa Klubu Reportera ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Słupy i Okolic, prowadzącego niepubliczną szkołę podstawową. Interesująco wypadła prezentacja Ewy Rumińskiej z Fundacji „Albatros” w Bukwałdzie, znanej w kraju m. in. z ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt i ptaków. Teresa Kosińska podkreśliła, że Stowarzyszenie „Nasze Gady” wydało szereg publikacji turystycznych i historycznych. Małgorzata Dawidson przedstawiła inicjatywy Stowarzyszenia „Warmińska Wieś” w Różnowie, które chce zbudować m.in. skate park, natomiast Szymon Niestatek mówił o medalowych sukcesach zawodników GUKS „Asy”.
Wzruszającym momentem konferencji były nagrody dla wyróżniających się organizacji, które przyznały im władze gminy. Alicja Wasik otrzymała z rąk wójta Jacka Szydło i przewodniczącej Rady Gminy Renaty Kaszubskiej dyplom oraz kwiaty za zdobycie tytułu najlepszej animatorski społecznej w województwie w konkursie „Godni Naśladowania”.
W kategorii „Najciekawsze przedsięwzięcia” w ostatnim dziesięcioleciu realizowane przez organizacje pozarządowe na terenie gminy Dywity nagrody i dyplomy otrzymali: Fundacja „Albatros” za prowadzenie działań na rzecz ochrony środowiska i stworzenie Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Słupy i Okolic (prezes Waldemar Grzegorzewski) za prowadzenie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Słupach (dyplomy i tablety).
W kategorii „Najaktywniejsze organizacje” dyplomy i nagrody otrzymały: Stowarzyszenie „Nasza Wieś” we Frączkach (prezes Dorota Golan); „Warmińska Wieś” w Różnowie (prezes Monika Kur-Rydzewska) oraz „Nasze Gady” (prezes Teresa Kosińska).
Na zakończenie z recitalem utworów Bułata Okudżawy wystąpił Marek Wąsik z Frączek.
Z D J Ę C I A