Dla blisko 250 słuchaczy ulokowanej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie Akademii Trzeciego Wieku dzisiejszy dzień (8.10) był ważny z co najmniej dwóch powodów. Dzisiaj bowiem akademia inaugurowała kolejny, szósty już w swojej historii rok akademicki, a inauguracyjna uroczystość powiązana została z obchodami jubileuszu 5-lecia działalności Stowarzyszenia Akademia Trzeciego Wieku.
Inicjatywa powołania w Olsztynie Akademii Trzeciego Wieku zrodziła się na początku 2008 roku w grupie słuchaczy Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie. Ówczesny wiceprezes UTW Czesław Wojniusz porozumiał się z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie Markiem Marcinkowskim co do powołania akademii przy MOK, jednakże jako niezależnego bytu w formie stowarzyszenia. Początkowo zakładano, że akademia nie będzie zbyt liczna, co miało ułatwiać integrację słuchaczy i wyzwalanie inicjatyw. Wśród zadań akademii nacisk kładziono na edukację, a także współpracę z rodakami za wschodnią granicą.
W kwietniu 2008 roku wyłoniono komitet założycielski Akademii Trzeciego Wieku, a 22 października 2008 roku zostało zarejestrowane stowarzyszenie „Akademia Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie”. Wcześniej, bo już 9 października, odbyła się inauguracja pierwszego w historii akademii roku akademickiego 2008/2009. Wówczas stowarzyszenie liczyło już 155 członków. Prezesem stowarzyszenia został - i do dziś pozostaje - Czesław Wojniusz.
Akademia należy do Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie i Porozumienia UTW Warmii i Mazur. Czynnie współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Olsztyńską Szkołą Wyższą im. J. Rusieckiego, Zespołem Szkół Budowlanych w Olsztynie, I Liceum Ogólnokształcącym oraz Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Do statutowych zadań stowarzyszenia należy m.in. aktywizowanie osób starszych poprzez uczestnictwo w różnych formach życia społecznego, a także upowszechnianie i popieranie różnych form aktywności intelektualnej, psychicznej i fizycznej. W ramach akademii działa 28 kół, klubów i grup zainteresowań. Wśród nich są m.in. Koło Miłośników Kresów, Koło Haftu Wstążeczkowego, Chór De NOVO, teatr, kabaret, a nawet tak wydawałoby się egzotyczne grupy jak Koło Muzealników Domowych czy Koło Radiestezyjne.
W inauguracyjno-jubileuszowej uroczystości, obok promotora akademii dyrektora Marka Marcinkowskiego, udział wzięli m.in. prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, pełnomocnik marszałka województwa ds. organizacji pozarządowych Joanna Glezman, przedstawiciele olsztyńskich uczelni wyższych i szkół współpracujących z akademią, przedstawiciele warmińsko-mazurskich uniwersytetów trzeciego wieku i innych olsztyńskich organizacji pozarządowych. Był też Janusz Kijowski, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, który dziś wygłosił wykład inauguracyjny. Dodamy też, że uroczystości odbyły się w nowoczesnych wnętrzach Miejsca Kreatywnej Aktywności ERANOVA przy ul. Obrońców Tobruku.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :