Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
13:53 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Oświata, edukacja
waclawbr | 2008-02-23 13:18 | Rozmiar tekstu: A A A

Szkoła bez przemocy

Olsztyn24
Od lewej: Hanna Kowalska i Marzenna Śmieszna | Więcej zdjęć »

Dziś (23.02), po raz pierwszy w Olsztynie, odbyły się warsztaty regionalne organizowane w ramach ogólnopolskiego programu społecznego „Szkoła bez przemocy”. Udział w warsztatach wzięli udział pedagodzy, psycholodzy i nauczyciele ze szkół uczestniczących w programie. Gospodarzem warsztatów była Szkoła Podstawowa nr 3 w Olsztynie.

- Jesteśmy nastawieni na budowanie szkoły bezpiecznej, przyjaznej uczniom, budowanie dobrych, wzajemnych relacji i empatii - powiedziała Marzenna Śmieszna, dyrektor SP 3. - Dlatego zwróciłam uwagę na program „Szkoła bez przemocy” i zaprosiłam jego organizatorów do naszej szkoły. Sami realizujemy własne przedsięwzięcia edukacyjne np. „Trzy x Tak”, „Kultura, bezpieczeństwo i szacunek”, czy program „Żyj zdrowo na sportowo”, gdzie rywalizacja, umiejętność przegrywania, stosowanie zasady fair play, cieszenie się z cudzego sukcesu też eliminuje elementy przemocy, zawiści, zazdrości.

Prawie 100 nauczycieli z Warmii i Mazur, w tym przedstawiciele sześciu szkół olsztyńskich, miało szansę zdobyć wiedzę niezbędną do skutecznego i systemowego zwalczania zjawiska przemocy. Uczestnicy warsztatów wspólnie z panelistami dyskutowali na temat przemocy w szkole i metod przeciwdziałania jej. Eksperci zwrócili uwagę na konsekwencje społeczne agresji oraz na potrzebę diagnozowania jej źródeł.

W roku szkolnym 2007/2008 do programu „Szkoła bez przemocy” w całym kraju przystąpiło 4 643 szkoły - 15 proc. wszystkich szkół w Polsce. Z województwa warmińsko - mazurskiego do Programu zgłosiło się 111 szkół - 33 598 uczniów i 3 523 nauczycieli. - W porównaniu z innymi województwami, zainteresowanie programem na Warmii i Mazurach nie jest duże - powiedziała Klaudia Kiercz, koordynator programu. - Partnerami lokalnymi Programu Społecznego „Szkoła bez przemocy” w województwie warmińsko - mazurskim są Urząd Miasta w Ełku i Starostwo Powiatowe w Olsztynie.
R E K L A M A
W spotkaniu inaugurującym program na Warmii i Mazurach była Hanna Kowalska, dyrektor wydziału edukacji i sportu Urzędu Miasta w Olsztynie.

- Trudno w tej chwili powiedzieć, jakie będą efekty programu „Szkoła bez przemocy” - powiedziała nam pani dyrektor. - Założenia programu są szczytne, a każde działanie działanie zbliża nas małymi krokami do znalezienia jakiegoś rozsądnego wyjścia. Mam nadzieję, że te warsztaty pozwolą pedagogom na zdobycie pewnych umiejętności, technik pozwalających rozwiązać problem przemocy w szkole.

Zdaniem Hanny Kowalskiej, niewielkie zainteresowanie programem ze strony olsztyńskich szkół nie oznacza, że w tych szkołach nie podejmuje się działań przeciwko przemocy. - Dzisiejsze warsztaty to tylko jedna z form w których można się zrealizować i która może wnieść ciekawe elementy do dotychczasowych działań - powiedziała.

Przykład takich, własnych przedsięwzięć mających ograniczać agresję w szkole podaje Marzenna Śmieszna. - Braliśmy udział w grantach z EFS. Jestem dumna z tego, że jeden z naszych programów „Cyberprzemoc” zyskał uznanie. Zostaliśmy jedną z pięciu placówek województwa warmińsko-mazurskiego, której pomysł związany z bezpieczeństwem w sieci internetowej spodobał się komisji oceniającej i nasz program będziemy realizować.

Zapytana o panaceum na przemoc w szkole Klaudia Kiercz odpowiedziała: - Najważniejsze, to trzeba zachęcić wszystkich członków społeczności szkolnej, by zechcieli się włączyć w wspólne działanie, bo sam nikt nie jest w stanie nic zrobić. Uczniom i nauczycielom musimy uświadomić, że bez ich udziału i zaangażowania nic się w szkole nie zmieni. Do tego my udostępniamy różne narzędzia.

Z inicjatywy organizatorów dzisiejszych warsztatów, 2 czerwca będzie dniem wyrażenia przez społeczność szkolną i rodziców sprzeciwu wobec przemocy i agresji w szkołach. Ideą „Dnia szkoły bez przemocy” będzie połączenie społeczności uczniowskiej w całej Polsce i wspólne zaprotestowanie przeciwko rosnącej fali agresji w szkołach. Organizatorzy chcą aby „Dzień szkoły bez przemocy” na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń szkolnych.

Zorganizowane dzisiaj w Olsztynie Warmińsko - Mazurskie Warsztaty Regionalne są szóstym spotkaniem z cyklu szkoleń dla nauczycieli w ramach programu społecznego „Szkoła bez przemocy”. Do tej pory odbyły się warsztaty w Łodzi, Białymstoku, Bydgoszczy, Opolu i Lublinie. W roku szkolnym 2007/2008 zaplanowane są warsztaty w pozostałych 10 miastach wojewódzkich.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.