Prawie 500 uczniów Szkoły Podstawowej w Olsztynie dziś i jutro (1-2.10) będzie miało skontrolowane uzębienie, a ich rodzice otrzymają specjalne raporty na ten temat. Uczniowie będą też edukowani na temat dbałości o stan zębów i higieny jamy ustnej. W kolejnych dniach podobną akcją objęci zostaną uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Olsztynie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Barczewie oraz Szkoły Podstawowej w Łęgajnach. Łącznie stomatolodzy przebadają stan uzębienia około 1,5 dzieci.
Akcję „Chroń Dziecięce Uśmiechy” organizują firma Wrigley Poland, producent gumy do żucia Orbit, i Polski Czerwony Krzyż. Przedsięwzięciu patronuje Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. U źródeł pomysłu na akcję legły informacje, że Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższym stopniu próchnicy wśród dzieci. Z badań wynika, że próchnicę ma 40% dzieci w wieku do 6 lat i aż 80% dzieci w wieku do 12 lat.
- „Chroń Dziecięce Uśmiechy” to pilotażowy program, realizowany po raz pierwszy nie tylko na terenie Polski, ale również Europy - mówi Anna Pawlak, koordynator akcji.
- Głównym jego celem jest sprawdzenie stanu uzębienia u uczniów szkół podstawowych w pięciu województwach w Polsce, a także uświadomienie dzieci, jak należy dbać o higienę jamy ustnej i o stan uzębienia. Na teren akcji wybrano województwa opolskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie. Nietrudno się zorientować, że są to regiony mało zamożne.
- Uznaliśmy, że w tych województwach dzieci mają bardziej utrudniony dostęp do stomatologów, niż w dużych, prężnych ośrodkach - wyjaśnia Anna Pawlak.
- Dlatego chcemy dotrzeć do szkół w regionach najbiedniejszych, gdzie de facto jest największy odsetek próchnicy w kraju.Andrzej Karski, dyrektor zarządu okręgowego PCK w Olsztynie nie ukrywa, że ogóle założenie akcji co do wyboru grup dzieci do badania stomatologicznego nieco zmodyfikował. I wskazanie szkół podstawowych nr 13 i 15 w Olsztynie do udziału w akcji, wcale nie oznacza, że tam próchnica wśród uczniów jest najpowszechniejsza.
- Sprawa wytypowania szkół do udziału w akcji nie była taka prosta - wyjaśnia dyrektor Karski.
- Po pierwsze - same szkoły musiały wyrazić zainteresowanie akcją, po drugie - musieli się na nią zgodzić wszyscy rodzice. A ostatecznie cieszę się, że akcja dociera do tych, a nie innych szkół, bo są to placówki, z którymi bardzo dobrze nam, jako PCK, się współpracuje. Traktuję więc wizytę stomatologów w tych szkołach jako swoistą dla nich nagrodę.- Jestem bardzo zadowolony z tego, że akcja odbywa się w naszej szkole - mówi Leszek Kirzenkowski, dyrektor SP nr 13 w Olsztynie.
- My nie mamy gabinetu stomatologicznego w szkole, więc nie mamy wpływu na uzębienie uczniów. Taka akcja, a ma być ona zakończona odpowiednim raportem, pozwoli nam w działaniach dydaktycznych bardziej niż do tej pory zwracać uwagę na problem stanu uzębienia uczniów.Akcja wystartowała na terenie województwa opolskiego, teraz odwiedza Olsztyn, a po niedzieli dotrze do Barczewa. W Olsztynie sprawdzeniu uzębienia przez specjalistów z firmy Dent-a-Medical poddani zostaną uczniowie SP 13 i SP 15, a w Barczewie - uczniowie tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej w Łęgajnach. Z Olsztyna stomatolodzy pojadą do Kielc, potem do Rzeszowa i Lublina. Finał 35-dniowej akcji zaplanowany został na 30 października.
W marcu przyszłego roku ma ukazać się raport z wynikami projektu. Wtedy zapadnie też decyzja, czy akcja „Chroń Dziecięce Uśmiechy” będzie kontynuowana.
Z D J Ę C I A
F I L M Y