W czwartkowe (26.09) popołudnie, w dawnej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza, odbyły się ważne dla ludzi kultury wydarzenia. Tamże podpisano Deklarację na rzecz kultury Olsztyna, potem prezydent Piotr Grzymowicz wręczył nominacje do powołanej dzień wcześniej Obywatelskiej Rady Kultury, a na koniec wręczył nagrody ludziom dla kultury w mieście szczególnie zasłużonych. Całość dopełnił mini koncert Basi Raduszkiewicz, wspomaganej przez Jarka Kordaczuka.
Podpisanie Deklaracji na rzecz kultury Olsztyna poprzedziły wielomiesięczne przygotowania wypełnione spotkaniami przedstawicieli samorządu olsztyńskiego ze środowiskiem kultury Olsztyna. Ostateczną deklarację, której inicjatorką jest Agnieszka Kołodyńska z ruchu Obywatele Kultury Olsztyna podpisali: w imieniu samorządu Olsztyna - prezydent Piotr Grzymowicz, a w imieniu Obywateli Kultury Olsztyna - Agnieszka Kołodyńska i Urszula Kosińska.
Ważną rolę w olsztyńskiej kulturze ma teraz odgrywać Obywatelska Rada Kultury, której członkowie odebrali w ratuszu nominacje do jej składu. Jak już wczoraj informowaliśmy, w skład rady weszło 12 osób - po 6 reprezentujących prezydenta i ruch Obywatele Kultury Olsztyna: Marta Andrzejczyk, Benedykt Błoński, Jan Duch, Andrzej Fabisiak, Anita Frankowiak, Kornelia Kurowska, Iwona Liżewska, Rafał Mikułowski, Andrzej Poterała, Erdmute Sobaszek, Leszek Sokoll i Bogusław Żmijewski.
Najważniejszą częścią spotkania w ratuszu było jednak wręczenie dorocznych Nagród Prezydenta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w 2012 roku. Nagrody te przyznawane są od 1995 roku, a do tej pory otrzymało je 161 osób i 34 zespoły. Nagrody za 2012 rok otrzymali:
1) Maria Rubik-Grabska - za całokształt pracy twórczej i edukacyjnej w zakresie tkaniny artystycznej,
2) Krzysztof Dariusz Szatrawski - za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury muzycznej i literackiej,
3) Antoni Grzybek - za osiągnięcia i pracę twórczą w dziedzinie plastyki,
4) Krzysztofowi Stachowski - za całokształt pracy w dziedzinie upowszechniania w związku z 40-leciem Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”,
5) Elżbieta Skóra - za całokształt pracy twórczej w dziedzinie upowszechniania literatury,
6) Anna Korybut-Dziemidowicz - za całokształt pracy twórczej w dziedzinie upowszechniania plastyki,
7) Tomasz Śrutkowski - za szczególną promocję kultury Olsztyna poprzez redagowanie i wydawanie „Kalendarza Olsztyna”,
8) Wiesława Szymańska - za całokształt pracy twórczej w dziedzinie teatru,
9) Janusz Wierzyński - za całokształt pracy w dziedzinie plastyki z okazji 40-lecia pracy artystycznej,
10) Barbara Raduszkiewicz-Boguszewska - za pracę twórczą w związku z 20-leciem pracy artystycznej.
Nie wszyscy mogli osobiście odebrać przyznane im wyróżnienia. Na sali zabrakło Krzysztofa Stachowskiego, Wiesławy Szymańskiej i Janusza Wierzyńskiego. Za również nieobecną Annę Korybut-Dziemidowicz nagrodę odebrał mąż. Nie zabrakło natomiast trzech laureatów nagród rzeczowych i wyróżnienia specjalnego.
Prezydent Olsztyna wręczył dwie nagrody rzeczowe w postaci obrazów:
1) ks. kan. dr Michałowi Tunkiewiczowi - za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury i wartości chrześcijańskich,
2) Zespołowi TRE z PSM I i II st. w Olsztynie w składzie: Jakub Golon (fortepian), Michał Niedźwiedź (skrzypce), Emil Olejnik (wiolonczela) - za szczególną promocję kultury Olsztyna oraz Magdalenie Niedźwiedź (pedagog z PSM I i II st.) - za szczególną promocję kultury Olsztyna i edukację muzyczną.
Wyróżnienie specjalne otrzymał wicedyrektor Teatru Jaracza Andrzej Fabisiak w związku z 40-leciem pracy zawodowej, 40-leciem działalności w Towarzystwie Kultury Teatralnej oraz 20-leciem współpracy ze Wspaniałym Teatrem bez Nazwy w Gietrzwałdzie.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :