Na początku września pisaliśmy, że Elbląg oddał marszałkowi województwa prawie 17 mln złotych ze środków unijnych przyznanych temu miastu na budowę stadionu. Nowy prezydent Elbląga uznał, że miasta nie stać obecnie na taką inwestycję. Teraz więc marszałek szuka samorządów chętnych i zdolnych do wykorzystania tych pieniędzy jeszcze w tym okresie unijnego programowania. W kolejce ustawia się też Olsztyn.
- Jesteśmy gotowi do złożenia projektu budowy bazy sportów wodnych na Słonecznej Polanie nad jeziorem Krzywym nastawionej na obsługę żeglarstwa - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
- W projekcie jest też budowa trasy do biegów narciarskich położonej pomiędzy ulicą Lotniczą a brzegiem Jeziora Krzywego. Z obecnie posiadanego kosztorysu wynika, że inwestycja powinna kosztować około 24 mln złotych. Liczymy, że na realizację projektu otrzymamy z Urzędu Marszałkowskiego 50-procentowe dofinansowanie, a więc 12 mln złotych.Jak mówi prezydent, projekt jest gotowy od kilku lat, ale do tej pory nie było wystarczających pieniędzy, by go zrealizować.
- Startowaliśmy już w konkursie z tym projektem, ale wówczas środki otrzymało Działdowo na basen i Elbląg na stadion - mówi Grzymowicz.
- Potem liczyliśmy, że będziemy mogli ten projekt zrealizować za pieniądze, których nie wykorzystaliśmy przy budowie basenu, a przypomnę, że wykorzystaliśmy jedynie 8,9 mln zł z przyznanej nam kwoty ponad 40 mln złotych - wyjaśnia Grzymowicz.
- Jednak zgodnie z zasadami ustalonymi przez Urząd Marszałkowski, musieliśmy zwrócić niewykorzystane środki do puli przeznaczonej na kolejne konkursy. Teraz pojawiła się kolejna i zarazem ostatnia szansa na zrealizowanie inwestycji, bowiem więcej pieniędzy unijnych na inwestycje sportowo-turystyczne nie będzie.
Szansa na unijne dofinansowanie i zbudowanie żeglarskiej bazy na Słonecznej Polanie do połowy 2015 roku jest duża, bo spośród samorządów, które wstępnie ujawniły swoje zainteresowanie środkami posiadanymi przez marszałka (a jest ich około 18 mln zł), przygotowanie Olsztyna do inwestycji jest najdalej posunięte.
- Jesteśmy gotowi do przystąpienia do realizacji projektu „z marszu” - zapewnia prezydent.
- Mamy decyzję środowiskową, mamy projekt, w najbliższym czasie wystąpimy o pozwolenie na budowę, które na pewno otrzymamy. Inne projekty, o których wiem, nie są tak zaawansowane.A udział w konkursie, jeszcze nieoficjalnie, zgłosiły m.in. Iława, która chce zbudować stadion, Elbląg chcący wybudować pływalnię i Morąg, któremu także marzy się pływalnia. Samorządy tych miast są jednak dopiero na etapie koncepcji i może im zabraknąć czasu na przebrnięcie przez całą procedurę przygotowania, zaprojektowania i zrealizowania inwestycji. W tej sytuacji szanse Olsztyna są naprawdę duże.
- Gdybyśmy otrzymali te pieniądze, domknięty byłby cały program zagospodarowania brzegów Jeziora Krzywego - podsumowuje prezydent.
- Liczę więc na dobry klimat dla naszego projektu w Urzędzie Marszałkowskim i pozytywne dla Olsztyna rozstrzygnięcie konkursu. Bardzo nam na tych środkach zależy.W planach prezydenta jest zorganizowanie, w oparciu o bazę na Słonecznej Polanie, Szkoły Mistrzostwa Sportowego specjalizującej się w szkoleniu żeglarzy z całego województwa. Pomysł ten popierają znani olsztyńscy żeglarze z Karolem Jabłońskim, wiceprezesem Polskiego Związku Żeglarskiego na czele.
******
Planowany do realizacji projekt ma na celu budowę:
• całorocznego obiektu szkoleniowego i rekreacyjnego - wielofunkcyjnego budynku ośrodka centrum żeglarstwa wodnego i lodowego (w obiekcie sala konferencyjna, szkoleniowa, administracyjno-techniczne, siłownia, sauna, pomieszczenia odnowy biologicznej itd.),
• całorocznego hangaru z wypożyczalnią sprzętu i warsztatem szkutniczym,
• urządzeń obsługi sprzętu pływającego (pomosty)- możliwość odbioru nieczystości, poboru wody i energii elektr. przez jednostki pływające,
• plaży z kąpieliskiem i zapleczem techniczno-sanitarnym,
• placu rekreacyjnego (plac gier i urządzeń sportowo-rekreacyjnych),
• boisko do siatkówki plażowej oraz wielofunkcyjne do różnych gier (koszykówka/siatkówka/piłka nożna).
Przedsięwzięcie będzie polegało na budowie ośrodka rekreacji wodnej wkomponowanego w skarpę brzegu jeziora i w części przykrytego ziemią; hangaru z małym warsztatem szkutniczym do niewielkich napraw serwisowych sprzętu pływającego; pływających pomostów cumowniczych na 120 miejsc i centralnego pomostu rekreacyjnego. Realizacja obiektów poprzedzona będzie wyburzeniem istniejącego hangaru, domków campingowych i budynku socjalnego, rozbiórką placów i schodów betonowych oraz likwidacją części pomostów.