W przeddzień 74. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i w związku z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej, w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyła się dzisiaj (16.09) konferencja pod hasłem „Kresy. Pamiętamy”. W konferencji udział wzięli m.in. kombatanci, kresowiacy, politycy, naukowcy i młodzież z olsztyńskich szkół.
Spotkanie rozpoczęło okolicznościowe wystąpienie wicewojewody Jana Maścianicy. Następnie przedstawiciel rządu w terenie wręczył nadane przez prezydenta RP Krzyże Zesłańców Sybiru, przyznawane osobom deportowanym i więzionym w łagrach, obozach i miejscach zsyłek. Dzisiaj Krzyże Zesłańców Sybiru odebrała czwórka mieszkańców Elbląga.
Ponadto w programie spotkania znalazły się referaty: „Zbrodnie na ludności polskiej na Wołyniu w 1943 r.” (referat przygotował dr Leon Popek z IPN Delegatura w Lublinie, a wygłosił Piotr Kardela) oraz „Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 roku” (referat wygłosił dr Karol Sacewicz z UWM). Uczestnicy spotkania obejrzeli również film dokumentalny „Najnowsza historia Polski - 17 IX 1939 r.”. Z okazji spotkania w holu urzędu zorganizowano także wystawę zatytułowaną tak samo jak konferencja - „Kresy. Pamiętamy.”
Organizatorami konferencji byli wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski i naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie Grzegorz Jasiński. Współorganizatorami spotkania byli: prezes Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Olsztynie Piotr Lisiecki, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Olsztynie prof. Zofia Różańska oraz prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota” Andrzej Olszewski. Wicewojewoda Jan Maścianica podziękował im za współudział w organizacji konferencji, wręczając upominki książkowe.