Elbląg
Jutro (22.02), w Elblągu, odbędzie się posiedzenie Rady Euroregionu Bałtyk. Posiedzenie będzie miało uroczysty charakter w związku dziesiątą rocznicą podpisania umowy powołującej tę organizacje do życia. W trakcie posiedzenia strona szwedzka przekaże prezydenturę stronie duńskiej. Odbędzie się także seminarium na temat Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.
-
Za członkostwem naszego regionu w Euroregionie Bałtyk przemawia wiele argumentów, przede wszystkim zaś nasze położenie geograficzne Województwa Warmińsko-Mazurskiego nad Zalewem Wiślanym - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. -
Strona polska była inicjatorem powstania Euroregionu Bałtyk, a od początku wiodącą rolę w Euroregionie odgrywało miasto Elbląg. Elbląg jest też siedzibą Stowarzyszenia i przy nim mieści się Stały Międzynarodowy Sekretariat Euroregionu. Euroregion Bałtyk, jako organizacja zrzeszająca Obwód Kaliningradzki wraz z regionami państw członkowskich Unii Europejskiej, jest ważnym forum budowania dobrosąsiedzkich relacji z tym partnerem, m. in. poprzez nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów między społeczeństwami, organizację spotkań, wspólne projekty instytucji z obu regionów.
Na forum Euroregionu poruszane są zagadnienia nie tylko o znaczeniu lokalnym i międzyregionalnym, lecz także ważne w szerszym, ogólnoeuropejskim kontekście. Przykładem takich działań są dwie konferencje (Swietłogorsk, listopad 2006 i Karlskrona, luty 2007) poświęcone konsekwencjom rozszerzenia Strefy Schengen o Polskę i Litwę oraz jego wpływu na ruch graniczny z między Polską i Litwą a Obwodem Kaliningradzkim. Efektem konferencji była rezolucja z Karlskrony oraz raport na temat ruchu granicznego, autorstwa naukowców z olsztyńskiego Ośrodka Badań Naukowych.
Dzięki Funduszowi Małych Projektów, współzarządzanemu przez Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk, od 1999 roku ogłoszono 15 konkursów mikro-projektów, 2 edycje konkursów dla średnich projektów oraz 2 rundy projektów infrastrukturalnych. Partnerzy na obszarze Euroregionu zrealizowali 236 projektów na łączną wartość przekraczającą 6 milionów euro. Projekty te dotyczyły wymiany kulturalnej, lokalnej demokracji, rozwoju zasobów ludzkich, badań na temat rozwoju przestrzennego, turystyki, ochrony środowiska, opieki zdrowotnej i socjalnej. Wśród beneficjentów znalazły się władze lokalne i regionalne, organizacje pozarządowe, szkoły, instytuty badawcze, organizacje społeczno-kulturalne, stowarzyszenia, organizacje religijne, itd.
W listopadzie 2005 r. Rada Euroregionu Bałtyk zaakceptowała Wspólny Program Rozwoju (ang. Joint Development Programme), który określa najważniejsze tematy, w których Euroregion chce działać na rzecz poprawy warunków życia jego mieszkańców. Program ten jest zgodny z treścią regionalnych strategii rozwoju, dzięki czemu regiony członkowskie uzyskują dodatkowe narzędzie realizacji swoich celów. Tematy te to: turystyka, przedsiębiorczość, rynek pracy, obszary wiejskie, transport, ochrona wód i czysta energia. Istotny jest fakt, iż Euroregion umożliwia jednostkom administracyjnym szczebla lokalnego korzystanie z funduszy unijnych dzięki szkoleniom, informowaniu o wymogach stawianych wnioskodawcom przez programy współpracy transgranicznej i prowadzeniu konkursów dla małych projektów.