„Anatomia myśli” Adama Cieślaka gościła w Starym Ratuszu
Wiesława Borkowska-Nichthauser, zastępca dyrektora WBP, i Adam Cieślak, autor wystawy | Więcej zdjęć »
W Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbył się wczoraj (4.09) finisaż wystawy rzeźby autorstwa Adama Cieślaka -„Anatomia myśli”. Ekspozycję w galerii prezentowano od 23 sierpnia tego roku.
Na wystawie mogliśmy zobaczyć rzeźby będące portretami osób, ale też, między innymi, rzeźby abstrakcyjne, ukazane w formie obrazów. Artysta przy realizacji swoich prac użył drewna, gipsu, grafitu, metalu i betonu, utrzymując rzeźby w stonowanej, wręcz neutralnej kolorystyce. Pozwala to odbiorcy skupić się bardziej na przekazie inspiracji, zamysłów autora prowadzących do powstania zaprezentowanych prac.
- Rzeźby te powstawały na przestrzeni ostatniego roku. Moją największą inspiracją był i jest człowiek, zarówno jako odrębny byt, jak i jednostka wpisana w pewien kontekst relacji i interakcji z innymi - mówi autor ekspozycji. - Prezentowana wystawa to wynik obserwacji w większości przypadków bardzo bliskich mi osób, próba zapisu, oddania ich myśli i emocji tym myślom towarzyszących.
Jak wyjaśnia artysta, zapisywanie odbywa się w dwojaki sposób: poprzez portret psychologiczny i prace abstrakcyjne, będące niejako rzeźbiarskimi fotografiami ludzkiej myśli. Wszystko to tworzy jedną całość stanowiącą studium człowieka.
R E K L A M A
******
Adam Cieślak jest artystą rzeźbiarzem, absolwentem rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom uzyskał w 2007 roku pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Mazura. Obecnie uczy w Państwowym Liceum Plastycznym w Olsztynie. Prowadzi również warsztaty rzeźbiarskie i rysunkowe oraz wiele innych działań edukacyjno-artystycznych. Należy do Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki” oraz do Stowarzyszenia „Sztuka i Środowisko”. Mieszka i tworzy w podolsztyńskiej wsi Ruś.
Zajmuje się zarówno rzeźbą figuratywną, jak i konceptualną. W swoich działaniach szczególny nacisk kładzie na przestrzenny oraz społeczny kontekst formy. Obecnie daje temu wyraz, tworząc instalacje site-specific. Oprócz tego wśród jego realizacji można odnaleźć przykłady rzeźby plenerowej, rzeźb sakralnych, akty i portrety oraz przedmioty sztuki użytkowej.