Jazzowym akcentem pożegnała wakacje publiczność zgromadzona w Jarzębinowym Amfiteatrze w Kamionce k/Nidzicy. 30 sierpnia br. na scenie wystąpili uczestnicy warsztatów muzycznych „JAZZmania w stodole” wraz ze swoimi nauczycielami - światowej sławy muzykami jazzowymi.>
Podczas wyjątkowego koncertu, kończącego wakacje i warsztaty muzyczne „JAZZmania w stodole” Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, każdy z uczestników miał szansę zaprezentować swój talent przed zgromadzoną publicznością. W pierwszej części koncertu wystąpiła młodzież biorąca udział w warsztatach, która została podzielona na trzy zespoły: dwie grupy instrumentalne i jeden zespół wokalny. Każdy z nich wykonał kilka utworów w aranżacjach jazzowych.
Druga część występu należała do ich nauczycieli. Sylwester Ostrowski na saksofonie, Reggie Moore na pianinie, Fraancesco Bruno na gitarze basowej, Essiet Okon Essiet na kontrabasie, Newman Taylor Baker na perkusji oraz Piotr Wojtasik na trąbce zachwycili publiczność nowymi kompozycjami i wyjątkowymi umiejętnościami muzycznymi.
- „JAZZmania w stodole” była po prostu niezwykła. Najlepsi nowojorscy jazzmani spotkali się z młodymi muzykami z terenów wiejskich. Wspólnie muzykowali, ćwiczyli i uczyli się grania jazzu. Okazało się, że jazz w wykonaniu uczestników warsztatów i ich nauczycieli podczas koncertu zabrzmiał znakomicie! A dodatkowo - zachwycił licznie zebraną publiczność z pobliskich miejscowości i wsi - mówi Sylwester Ostrowski, saksofonista jazzowy i animator kultury.
- Pamiętajmy o tym, że młodzież z obszarów wiejskich jest tak samo utalentowana, jak ich rówieśnicy z miasta. Dotyczy to również talentu do muzyki i jazzu. Cieszę się, że mogę wspierać ich edukację artystyczną - dodaje.
Organizatorem projektu był EFRWP, a partnerami: Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa, Nordea Bank Polski S.A., Firma Yamaha oraz Nidzicka Fundacja Rozwoju „NIDA”. Warsztaty i koncert były częścią projektu „JAZZmania z Nordeą”.
******
O programie:„JAZZmania w stodole” to projekt skierowany do młodzieży z terenów wiejskich uzdolnionych muzycznie, zainteresowanych rozwijaniem swoich umiejętności gry na instrumentach oraz poszerzeniem swoich horyzontów z zakresu muzyki jazzowej i rozrywkowej. Celem warsztatów jest edukacja młodzieży, popularyzacja twórczości muzycznej, kształtowanie wrażliwości artystycznej i kulturalnej oraz stworzenie możliwości doskonalenia warsztatu instrumentalnego.
O EFRWP:Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej rozpoczął działalność w 1990 roku, na mocy umowy między rządem polskim a Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Fundacja od ponad dwóch dekad pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi, dostosowując się do zmieniających się potrzeb lokalnej społeczności. Obecnie nie tylko wspiera rozwój infrastruktury technicznej, ale także - poprzez różne narzędzia finansowe - pomaga przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym. Fundacja duży nacisk kładzie także na rozwój infrastruktury społecznej, co czyni poprzez program grantowy wspierający aktywność i samoorganizację lokalnych społeczności czy wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich. Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl