Skończyły się wakacje, a wraz z ich odejściem wracają do aktywnej działalności największe instytucje kulturalne w naszym mieście. Dziś (3.09) odbyła się w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie konferencja prasowa inaugurująca kolejny sezon artystyczny. To już, jak zapowiedział Janusz Kijowski, dyrektor naczelny i artystyczny, 68. sezon Teatru im. Stefana Jaracza, a 88. sezon teatru w Olsztynie (przedwojenny Allenstein Treudank Theater).
- Wkraczamy w nowy, trudny rok. Wszystko wskazuje na to, że będzie to wspaniały sezon, bo patronuje mu numerologiczna siódemka - zaczęła konferencję Magdalena Bujewicz-Mydlak, kierownik Biura Promocji i Reklamy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
- Ten rok będzie ciut inny od ostatnich sezonów. Po trzyletniej tułaczce wracamy do swojej siedziby - nowej, zmodernizowanej. To ten sam gmach, ale zupełnie nowy i inny - stwierdził Janusz Kijowski.
- Już 9 października na scenie dużej w odnowionej siedzibie teatru premiera sztuki Aleksandra Fredry „Damy i Huzary” w reżyserii Julii Wernio. Potem przez kolejne dwa miesiące będziemy stopniowo się przeprowadzać. Ten rok będzie trudny, stąd i premier ciut mniej, bo stopniowo musimy poznać nowe wnętrza. Jednak mam nadzieję, że przez następne 50-70 lat zrewitalizowany teatr, w nowoczesnej estetyce odpowiadającej XXI wiekowi, będzie służył olsztynianom i tym, którzy kochają teatr.W tym sezonie na scenie w „Jaraczu” będzie tylko osiem premier, nie licząc inicjatyw Sceny Margines, Demoludów (w tym roku organizowane są z miesięcznym opóźnieniem, bo dopiero 19-23 listopada), Spotkań Teatralnych i popularnych czytanek. W tych ośmiu premierach trzy to dyplomy studenckie - „Sceny z Nowego Świata” Erica Bogosiana, „Wróg ludu” Henrika Ibsena oraz spektakl autorski Jerzego Satanowskiego do jego aranżacji i kompozycji.
Przy okazji konferencji wspomniano też o niewątpliwym sukcesie, jaki odniósł spektakl „Stawiam na Tolka Banana” w reżyserii Piotra Ratajczaka. Olsztyńska sztuka wystawiana będzie na Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2013, w grupie 14. teatrów z całej Polski. Doceniono tym samym treści artystyczne i edukacyjne, jakie przekazywane są dzieciom i młodzieży w tym spektaklu. Festiwal odbywał się będzie się od 5 do 12 października. Olsztynianie dadzą dwa spektakle.
„Stawiam na Tolka Banana” trafił też do finału konkursu projektu Teatr Polska 2013. To ogólnopolski program promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej. Program ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawiać spektakle. Swój udział zgłosiło 105 teatrów z całej Polski, proponując swoje najlepsze spektakle. Zakwalifikowano 25 sztuk, w tym olsztyńską „Stawiam na Tolka Banana”. Olsztynianie wystąpią w siedmiu miejscowościach naszego regionu - w Lidzbarku Warmińskim, Mrągowie, Kętrzynie, Braniewie, Bartoszycach, Morągu i Szczytnie. Objazdy trwają od 15 lipca, a zakończą się 5 grudnia.
Z D J Ę C I A