Konkurs kulinarny na najsmaczniejszy chłodnik, pyzy z mięsem i słodkie inspiracje, wybór najokazalszego wieńca, czy występy artystyczne - to tylko część atrakcji zaplanowanych na Dożynki Powiatowe w Jezioranach, które odbędą się 8 września w amfiteatrze miejskim.
Powiatowe Święto Plonów odbędzie się w tym roku w niedzielę 8 września w amfiteatrze w Jezioranach. Będą to już czwarte w historii dożynki o randze powiatowej
.- Żniwa się skończyły lub właśnie się kończą, plony są już w większości w spichrzach, nadszedł czas na najważniejsze ludowe święto i podziękowanie za ukończenie zbiorów i prac polowych - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
Przemaszeruje korowód
Starosta olsztyński dodaje, że powiat to nie tylko gminy okalające Olsztyn z mieszkańcami, którzy w dużej mierze pracują w stolicy regionu, ale także gminy, w których dominuje działalność rolnicza.
- Organizując dożynki powiatowo-gminne chcemy uhonorować ludzi pracujących ciężko na roli - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
Dlatego w czasie święta starosta wręczy wyróżniającym się rolnikom z terenu gmin powiatu statuetki i podziękowania za trud codziennej pracy, z której korzystają także mieszkańcy miast. To jednak nie koniec wyróżnień ze strony Starostwa Powiatowego w Olsztynie, które sfinansuje także nagrody w konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Cały program Święta Plonów zapowiada się atrakcyjnie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11 mszą świętą w kościele p.w. św. Bartłomieja w Jezioranach. Godzinę później barwny korowód dożynkowy przemaszeruje przez miasto do amfiteatru.
Wystąpi legendarny AkcentOtwarcie dożynek zaplanowane zostało na godz. 12.15, kiedy to nastąpią oficjalne przemówienia gospodarzy i gości wydarzenia. W kolejnej części zaplanowano program artystyczny z występami lokalnych zespołów młodzieżowych oraz zespołów ludowych Sterdyniacy i Jeziornie. Od godz. 15 zacznie się wręczanie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa” oraz wyróżniającym się rolnikom z terenu powiatu. Od godz. 16 publikę zabawiał będzie iluzjonista Czarodziej Grant, rozstrzygnięte zostaną też konkursy kulinarne i wieńców. Od godz. 18 rozpocznie się część taneczna. W amfiteatrze wystąpi legenda polskiego disco-polo, czyli zespół Akcent z Zenonem Martyniukiem i zespół Holiday. Od godz. 22 dla najwytrwalszych przewidziano zabawę ludową. Dożynki Powiatowe poprowadzi Radosław Brożyna. Na imprezie nie zabraknie też stoisk z jadłem i napitkiem.
******
Z historii WarmiiW XIX w. i wcześniej, kiedy na Warmii dominował niwowy układ pól i trójpolowy system uprawy roli żniwa były praca wspólną. Rozpoczynano je najczęściej w II połowie sierpnia, choć w przeszłości zdarzały się lata takich anomalii pogodowych, że termin żniw ulegał znacznym przesunięciom. Ze zbóż uprawiano najczęściej żyto, owies i jęczmień, a na lepszych glebach pszenicę. Nawożono głównie nawozami naturalnymi: obornikiem, szlamem i mułem z rzek i jezior oraz niebieskim łubinem (tzw. gorzkim), który siano i po okresie wzrostu zaorywano. Hymnem żniwiarzy śpiewanym przy rozpoczynaniu pracy była XVI-wieczna pieśń z Kancjonału Jerzego Wasiańskiego. (Elżbieta Kaczmarek, MWiM Olsztyn)