Na olsztyńskim zamku w salach kopernikowskich odbyła się dziś (30.08) konferencja w ramach „Kalendarza imprez regionalnych” z udziałem partnerów zagranicznych województwa warmińsko-mazurskiego. Uczestniczyli m. in. goście z prowincji Perugia we Włoszech, Obwodu Rówieńskiego i Obwodu Lwowskiego. Przy okazji spotkania otwierającego dwudniowy Festiwal Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w Olsztynie wręczone zostały kolejne certyfikaty dla najlepszych producentów żywności oraz restauratorów.
- Z dumą możemy powiedzieć, że nasz region był pierwszym, który przystąpił w 2005 roku do sieci dziedzictwa kulinarnego i stworzył ją w naszym województwie - stwierdził w czasie powitania gości marszałek województwa Jacek Protas.
- Do sieci przystąpili rolnicy, producenci i przetwórcy żywności, restauratorzy, w tym także restauracje hotelowe, właściciele gospodarstw agroturystycznych i przedsiębiorcy. Jako pierwsi przystąpiliśmy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, w której obecnie jest 136 członków z całego województwa. Teraz zaraziliśmy ideą promowania lokalnej żywności inne regiony Polski. Jednak nadal województwo warmińsko-mazurskie jest liderem w produkcji żywności w ramach sieci dziedzictwa kulinarnego. Przodujemy w kompleksowych działaniach w zakresie promocji tego rodzaju żywności oraz wysokiej jakości usług gastronomiczno-hotelarskich. Natomiast przedstawiciel Perugii stwierdził, że poszukiwanie żywności tradycyjnej to zadanie, jakiego podejmują się lokalni producenci, hotelarze i gastronomowie. Jednak typowo lokalna żywność to wyszukiwanie zapomnianych receptur i unowocześnianie ich z zachowaniem tradycyjnych smaków i wysokiej jakości.
Następnie wręczone zostały przez marszałka Jacka Protasa i jego zastępcę Jarosława Słomę certyfikaty Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, oznaczające najwyższą jakość produktów oraz ich wspaniałe wykonanie do celów konsumpcyjnych.
Certyfikaty otrzymali: „Bartnik Mazurski” Agnieszka Pucer z Czerników koło Kętrzyna, BMK Mariusz Kobylski z Klebarka Małego, Dystrybucja Ryb Artur Deptuła z Mrągowa, F. P. H. U. Ekko Wojciech Maluchnik z Górowa Iławeckiego, Gospodarstwo Rybackie z Iławy, Hotel „Amax” s. c. z Mikołajek, Mazurskie Siedlisko Kurklin z Kurklina koło Giżycka, Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Stary Folwark” z Tumian koło Barczewa, Ośrodek Wypoczynkowy „Camping Tumiany”, Ranczo „Frontiera” z Warpun koło Sorkwit, Restauracja Colummb VEGA sp. z o. o. z Ostródy, Tradycyjny Chleb Tomasz Chabowski z Gronowa Górnego, ZPHU „Wagamo” Grzegorz Sieroński z Giżycka i Zakład Przetwórstwa Mięsnego Anna Hładyszewska z Grabinka. Zaległe ubiegłoroczne certyfikaty odebrali natomiast Gospodarstwo Rybackie z Mrągowa oraz Gospodarstwo Agroturystyczne „Domowy Zapiecek” z Jonkowa.
Podczas konferencji zaprezentowany został film o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle, a także podsumowanie kalendarza imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną województwa w 2013 roku. Tego ostatniego dokonał Igor Hutnikiewicz, dyrektor Biura Jakości i Znaków Regionalnych w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim.
Z D J Ę C I A