Policjanci, strażnicy miejscy, strażnicy graniczni, inspektorzy Inspekcji Ruchu drogowego i funkcjonariusze innych służb mundurowych dbających bezpośrednio lub pośrednio o bezpieczeństwo mieszkańców Warmii i Mazur, spotkali się dziś (30.08) w ośrodku Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach nad Jeziorem Łańskim. - To spotkanie służy przypomnieniu tym, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, że sami również o swoje bezpieczeństwo zadbać muszą, i że muszą dawać innym dobry przykład - powiedział nam współorganizator spotkania ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców i kapelan kilku warmińsko-mazurskich służb mundurowych.
Dzisiejsze spotkanie było drugim takim spotkaniem zorganizowanym w ośrodku w Rybakach. Poprzednie odbyło się pięć lat temu, 2 sierpnia 2008 roku. Wówczas to na terenie ośrodka odsłonięto i poświęcono kapliczkę św. Krzysztofa, patrona kierowców. Posadzono również 15 sadzonek sosny, tzw. benedyktynek, bowiem nasiona tych drzew były poświęcone przez papieża Benedykta XVI. Dzisiaj można było zobaczyć, jak pięknie małe wówczas sadzonki rozwinęły się.
Spotkanie w Rybakach rozpoczęła polowa msza święta odprawiona przez arcybiskupa Wojciecha Ziembę, z udziałem m.in. wicewojewody Jana Maścianicy, wójta Gminy Stawiguda Tedozego Marcinkiewicza oraz szefów służb mundurowych uczestniczących w dzisiejszym spotkaniu. W homilii ks. arcybiskup apelował do funkcjonariuszy o dbanie o bliźnich, o życie w zgodzie i o życzliwość.
Po mszy nastąpiło wręczenie certyfikatów „Złotego Krzysia” - dyplomów będących podziękowaniem za zaangażowanie w działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy spotkania zapoznali się też z przygotowaną przez WORD w Olsztynie prezentacją dotyczącą stanu bezpieczeństwa na warmińsko-mazurskich drogach. Niestety, chwalić się nie ma czym. Nasz region należy do najniebezpieczniejszych pod tym względem w kraju.
Pierwszą część spotkania zakończyło poświęcenie przez arcybiskupa Ziembę pojazdów służb mundurowych.
Druga część spotkania, ta mniej oficjalna, ale bardzo wartościowa pod względem nawiązywania bliższych, nie tylko formalnych kontaktów, to zawody sportowe z udziałem reprezentacji służb uczestniczących w spotkaniu. Organizatorzy zaproponowali rozgrywki w piłkę nożną i piłkę plażową.
Do rywalizacji na boiskach piłkarskich stanęło 11 drużyn. Najlepsi okazali się policjanci z KPP Szczytno, którzy w finałowym pojedynku wygrali z kolegami z KPP Iława 1:0. Trzecie miejsce zajęli również policjanci, ale z KWP w Olsztynie, którzy w ostatnim meczu wygrali 2:0 z reprezentacją olsztyńskiej Straży Miejskiej. Puchary dla najlepszych drużyn ufundował wojewoda warmińsko-mazurski. Był też Puchar Prezydenta Olsztyna dla najlepszego zespołu z Olsztyna.
Na boiskach do siatkówki plażowej rywalizowało 13 dwuosobowych drużyn. Tutaj bezkonkurencyjni okazali się strażnicy graniczni z WMOSG w Kętrzynie. Drugie miejsce wywalczyli strażacy z KW PSP w Olsztynie, a na trzecim miejscu turniej zakończyli policjanci z olsztyńskiej KWP. Zwycięzcy tego turnieju otrzymali Puchar Arcybiskupa Warmińskiego.
Po sportowych rozgrywkach był jeszcze czas na spotkanie przy ognisku, z dzikiem pieczonym na ruszcie w roli głównej.
- Takie spotkanie służb mundurowych było dobrym miejscem, by do funkcjonariuszy tych służb się odwołać, by poprosić o dobry przykład dla innych. Myślę, że modlitwa, następnie spotkanie na boiskach, a potem jeszcze wieczorne spotkanie przy ognisku, bardzo wszystkim pomogło nie tylko w integracji, ale myślę, że ci funkcjonariusze będą dobrym przykładem jeżeli idzie o bezpieczeństwo, i w ruchu drogowym, i w codziennym życiu - podsumował ks. Marian Midura.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :