Nazywają ją złodziejką kości, „bo powoduje utratę masy kostnej i degraduje” strukturę kości. Tak osłabione łatwo ulegają złamaniom, co w sposób oczywisty jest groźne.
Osteoporoza jest chorobą, która przez lata może degradować nasz organizm, a my nawet o tym nie będziemy wiedzieli. Wprawdzie dolegliwości bólowe mogą czasami występować (bóle kostne), ale często nie zwracamy na to uwagi. O osteoporozie najczęściej dowiadujemy się w przypadku złamania kości, albo kiedy rozsądnie udamy się na badanie diagnozujące chorobę (badanie densytometryczne), które wykaże stopień zaniku tkanki kostnej. Badanie densytometryczne jest bezpieczne i całkowicie bezbolesne.
Osteoporoza w około 90 % przypadków dotyka kobiet (zwłaszcza po 50. roku życia, najczęściej po menopauzie). Powodują ją niedobory wapnia w diecie, braki w nasłonecznieniu organizmu, mało aktywny tryb życia, obciążenie nałogami (alkoholowy i nikotynowy), picie nadmiernych ilości kawy.
Osteoporoza często występuje u osób posiadających krewnych, u których wykryto chorobę. Częściej też występuje u osób chorujących na:
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- cukrzycę,
- nadczynność tarczycy.
Choroba zdarza się też u osób zażywających leki z grupy glikokortykosterydów. W tych przypadkach wydalanie wapnia z organizmu może okazać się nadmierne. Na osteoporozę w Polsce choruje kilka milionów kobiet. Coraz częściej dotyczy kobiet młodych. Ma to związek z nieprawidłowym odżywianiem i złym trybem życia. Choroba jest bardzo niebezpieczna, ponieważ przebiega bezobjawowo. Najczęściej do momentu złamania nie leczymy choroby.
Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające. Ocenia się, że choroba będzie się rozwijała lawinowo i do 2025 roku liczba chorych kobiet, po 50 roku życia, wzrośnie o 40 %. Jak zatem przeciwdziałać chorobie?
Podstawą jest zdrowa, bogata w wapń, witaminę D i białka dieta. Należy także starać się zapobiegać złamaniom. Na pewno warto zadbać o prawidłową wagę. Jeśli dostarczymy organizmowi właściwą ilość kalorii, a nasze pożywienie będzie zawierało makroelementy (białko, tłuszcz, węglowodany) oraz mikroelementy (witaminy i minerały), ale też będziemy prowadzić właściwy styl życia, czyli preferować zdrowy ruch, najlepiej na świeżym powietrzu (bieganie, spacery), to staramy się zapobiegać osteoporozie. Powinniśmy też pamiętać o rezygnacji z nałogów: picia kawy i palenia papierosów.
Jeśli jednak zachorujemy, nie leczmy się sami, czy przy pomocy proponowanej nam reklamy. W tym przypadku leczenie odniesie skutek, jeśli zdecyduje o nim lekarz. Nie należy też przerywać leczenia, bez diagnozy lekarskiej, opartej o kontrolne, ponowne badanie densytometryczne.
Oczywiście powyższe apele dotyczą także mężczyzn, bo choć ma to miejsce, w przypadku tej płci rzadziej, to jednak nie jest tak, że panowie są poza zasięgiem choroby.