Ponad trzydzieścioro dzieci z Domów Dziecka w Pasymiu i Szczytnie wzięło udział w szkoleniu zorganizowanym przez Grupę Specjalną Płetwonurków RP w ramach strategii „Warmia i Mazury krainą edukacji dla zdrowia i bezpieczeństwa”, którą od września zeszłego roku realizuje wojewoda Marian Podziewski.
Pod czujnym okiem instruktorów dzieci i młodzież przeszyły szkolenie teoretyczne i praktyczne dotyczące bezpiecznego przebywania na akwenach śródlądowych. Po wykładzie wychowankowie Domów Dziecka mogli również sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. Podczas ćwiczeń na wodzie dzieci nauczyły się między innymi tego, jak należy postępować podczas wywrócenia się łódki lub kajaka, a także tego, jak zachować się w trakcie skurczu, jak uniknąć szoku termicznego lub wychłodzenia. Był też instruktaż wzajemnej asekuracji, akcji ratunkowej prowadzonej w zespole oraz pływania wpław. Dzieci i młodzież najbardziej zainteresowało to, jak samemu wybrać bezpieczne miejsce do skoków do wody i jak zachować się kiedy widzimy tonącego. Nie zabrakło również pytań dotyczących udzielania pierwszej pomocy w przypadku podtopienia. Szkolenie zakończył test z wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych.
- W ramach strategii prowadzimy szereg akcji dotyczących bezpieczeństwa. Między innymi takich, jak ta w Pasymiu. Promocja tych bezpiecznych zachowań skierowana jest głównie do młodych mieszkańców naszego regionu, aby właśnie u nich, już od najmłodszych lat, kształtować odpowiednie postawy, które zaprocentują w dorosłym życiu. Staramy się trafiać do szkół, ale także organizować ciekawe wykłady i prelekcje dla większych grup w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim. Organizujemy sesje edukacyjne przed feriami i wakacjami, bardzo bogate tematycznie. Mówimy na nich nie tylko o bezpieczeństwie na wodzie, ale także o bezpieczeństwie na drodze, w sieci, podczas wyjazdów. Mówimy o zachowaniach podczas omdleń, ataku dzikiego lub domowego zwierzęcia. Profesjonaliści pokazują jak zachować się podczas wypadku, jak udzielać pierwszej pomocy. Dzieci i młodzież zapoznają się również z podstawowymi zasadami samoobrony - mówił wojewoda Marian Podziewski.
- Takich i podobnych działań skupionych na zagadnieniach bezpieczeństwa będzie coraz więcej. Musimy wykorzystywać potencjał naszych służb i ich doświadczenie, aby działać nie tylko doraźnie, ale także poprzez prewencję i promocję zachowań bezpiecznych - dodał wojewoda.
Z D J Ę C I A