„Narracja o miejscu” Piotra Obarka w Galerii Rynek MOK
Od prawej: Piotr Obarek i Leszek Sokoll | Więcej zdjęć »
W Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie wczorajszego (23.08) wieczoru otwarto wystawę grafiki i rysunku Piotra Obarka. Artysta zaprezentował swoje najnowsze prace na ekspozycji „Narracja o miejscu”.
- Postanowiłem poświęcić tę wystawę miejscu, w którym się wychowałem, w którym żyję, mieszkam od pokoleń - mówi Piotr Obarek. - Stwierdziłem, że poświęcę moje rysunki zwierzętom, z którymi na terenie Warmii i Mazur przez lata miałem do czynienia. Wystawa oczywiście składa się z dwóch części - ta druga poświęcona jest prostemu tematowi - „stół”, ponieważ zostałem zaproszony wraz z żoną do projektu na ten właśnie temat, który zostanie zwieńczony wystawą w Nowym Jorku pod koniec roku. Temat tak mi się spodobał, że postanowiłem dalej go drążyć i dzisiaj przedstawiam tego efekty.
Ekspozycję będzie można oglądać do 22 września tego roku.
******
R E K L A M A
Piotr Obarek urodził się w 1953 roku w Działdowie. Studia ukończył na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie - dyplom w 1977 roku w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Zajmuje się plakatem, grafiką użytkową, malarstwem i rysunkiem.
W latach 1990-1992 pełnił funkcję prezesa olsztyńskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 2005-2009 był prodziekanem na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki UWM, od 2009 roku pełnił funkcję dziekana Wydziału Sztuki UWM. Jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obecnie kieruje Pracownią Projektowania Graficznego w Instytucie Sztuk Pięknych.
To właśnie Piotr Obarek jest twórcą logo i godła UWM oraz insygniów rektorskich, a także projektu herbu Olsztyna i współtwórcą rzeźby spiżowej Jana Nepomucena. W jego artystycznym portfolio znajduje się również nagrodzony plakat oraz bilbord z okazji 650-lecia Olsztyna, 17 wystaw indywidualnych i uczestnictwo w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Szwecji, Belgii, Luxemburgu, Rosji i USA.
Artysta został wyróżniony 11. Nagrodami Rektora za osiągnięcia artystyczne, naukowe i organizacyjne oraz Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.