Wiadomo już, jak ratusz chciałby zagospodarować plac przed Wysoką Bramą, a szczególnie znajdującą się tam rondelę - cenne znalezisko archeologiczne. Dzisiaj (7.08) mogliśmy poznać plany w tej sprawie. Czy i kiedy zostaną zrealizowane zależeć jednak będzie od opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie, która spodziewana jest pod koniec sierpnia.
- Będziemy szli w kierunku uczytelnienia, wyeksponowania rondeli - zapewnił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna podczas poświęconej tej sprawie konferencji prasowej. -
Chcielibyśmy jak najszybciej zakończyć prace, które są objęte programem rewitalizacji Starego Miasta i Śródmieścia. Wiele zostało już zrobione, ale wykopaliska i znaleziska pod Wysoką Bramą trochę nas zahamowały. Musieliśmy zaproponować nowe rozwiązania i działania, które podlegają uzgodnieniu z konserwatorem zabytków.Plany miasta obejmują trzy sfery działań związanych z rejonem Wysokiej Bramy. Po pierwsze, prowadzone będą dalsze prace archeologiczne w kierunku zachodnim od dotychczasowego wykopaliska. Po drugie, dokończona zostanie rewitalizacja Placu Jedności Słowiańskiej do miejsca wykopalisk, przy których powstaną ciągi piesze zapewniające komunikację od Strony Starego Miasta do przystanków MPK i w kierunku ratusza. Po trzecie, ratusz ogłosi konkurs na projekt zagospodarowania terenów wokół Starego Miasta, obejmujący tzw. planty (od ul. Knosały do Wysokiej Bramy), Parki Podzamcze I i Podzamcze II oraz Park Centralny. Dopiero po rozstrzygnięciu tego konkursu i zakończeniu prac archeologicznych będzie można przedstawić ostateczną koncepcję zagospodarowania tej części Placu Jedności Słowiańskiej, która objęta była i będzie pracami archeologicznymi. Dlatego zaproponowany przez pracownię architektoniczną Mikulski-Bąk sposób zabezpieczenia rondeli i terenu wokół niej nie jest docelowy.
- Wszystko ma mieć charakter tymczasowy, bo po pierwsze nie wiadomo, czy nie będzie potrzeby kolejnego poszerzenia badań archeologicznych, a poza tym konkursy dotyczące zagospodarowania plantów mogą zaproponować inne rozwiązania - wyjaśnił obecny na dzisiejszej konferencji architekt Piotr Mikulski-Bąk.
Według przedstawionego dziś dziennikarzom przez Piotra Mikulskiego-Bąka projektu zagospodarowania Placu Jedności Słowiańskiej, ciąg pieszy od Starego Miasta w kierunku ratusza zostanie zorganizowany po wschodniej stronie Wysokiej Bramy. Nieco na wschód, w kierunku budynku poczty zostanie przesunięte też przejście dla pieszych i sygnalizacja świetlna. Na głębokość około 6 metrów od Wysokiej Bramy zasypane zostanie również obecne wykopalisko.
- Przysypanie tego fragmentu jest konieczne ze względu na znajdujące się tam sieci wodociągowe i energetyczne - wyjaśnił Piotr Mikulski-Bąk.
- Nie spowoduje to jednak przysypania reliktów - dodał.
Ponadto nad rondelą poprowadzona zostanie kładka dla pieszych, z której będzie bardzo dobry wgląd w wykopalisko, szczególnie w środek rondeli. Całość zostanie zadaszona.
Kiedy przedstawione dziennikarzom plany zostaną zrealizowane, na dzisiaj nie wiadomo.
- Jesteśmy gotowi wejść już teraz z firmą Skanska, która czeka, by móc dokończyć rewitalizację Placu Jedności Słowiańskiej, przynajmniej w zakresie zaproponowanym przez architektów - podsumował prezydent Grzymowicz.
- Ale do tych planów musi się odnieść Wojewódzki Konserwator Zabytków. Czekamy więc na „zielone światło” od konserwatora na dalsze prowadzenie prac.
Z D J Ę C I A
F I L M Y