Zgromadzeni wczoraj (4.08) w południe w olsztyńskim kościele ewangelicko-augsburskim melomani wysłuchali tegorocznej propozycji koncertowej zespołu muzyki dawnej Concerto Da Camera. Młodzi muzycy z Olsztyna wraz z gościem specjalnym - oboistą i flecistą Robertem de Bree wystąpili dla olsztyńskiej publiczności z koncertem „Via Hanseatica”, będącym zwieńczeniem projektu „Muzyczne wędrówki po XVII-wiecznej Europie - przystanek Olsztyn”, którego celem jest upowszechnienie wiedzy historycznej, regionalnej i muzycznej.
Concerto Da Camera to grupa młodych ludzi zafascynowanych ideą stylowego wykonawstwa muzyki dawnej. Rozwijają oni swoje muzyczne pasje, studiując w renomowanych europejskich uczelniach (Królewskie Konserwatorium w Hadze i w Brukseli) i doskonaląc swoje umiejętności pod opieką światowej sławy autorytetów w dziedzinie muzyki dawnej. Początki grupy sięgają 2004 roku, odkąd zespół rozpoczął regularną współpracę z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Olsztynie oraz cykliczne koncerty w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego.
W skład Concerto Da Camera wchodzą: Agnieszka Osiecka (skrzypce barokowe), Marek Szymański (wiolonczela barokowa) oraz Maciej Wierzchołowski (klawesyn, organy). W ramach prowadzonych przez grupę projektów zapraszani są do współpracy polscy i zagraniczni artyści.
W programie koncertu znalazły się przede wszystkim utwory tworzących w XVII wieku na obszarze Hanzy i terenach znajdujących się pod jej wpływem kompozytorów - m.in. Heinricha Alberta (1604-1651), Jacoba van Eycka (1590-1657) i Johanna Vierdancka (1605-1646) oraz warmińskie melodie ludowe.
Wczorajszy koncert muzyki dawnej zorganizował warmińsko-mazurski oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr imienia Feliksa Nowowiejskiego przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Olsztyna. Był on drugim z kolei zaprezentowanym w ramach projektu „Muzyczne wędrówki po XVII-wiecznej Europie - przystanek Olsztyn”. Pierwszy odbył się w minioną sobotę (3.08) w Domu Mendelsohna.
Z D J Ę C I A