Starosta olsztyński wydzierżawia Jezioro Linowskie w Łęgajnach lokalnemu stowarzyszeniu
Jezioro Linowskie (fot. SP)
Jezioro położone jest w obrębie Łęgajn, gmina Barczewo, niestety z jego uroków od dawna nie korzystają mieszkańcy. - Od kiedy w latach 90. przestały funkcjonować Państwowe Gospodarstwa Rybackie, powoli następowała degradacja Jeziora Linowskiego - mówi Bogdan Monkiewicz ze Stowarzyszenia Wędkarskiego Jeziora Linowskiego w Łęgajnach. - Jeszcze 3 lata temu to jezioro wyglądało jak kałuża wodna. Na jego powierzchni obecne były glony i sinice. Chwasty i trawy zarosły brzegi - dodaje.
Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Utworzyli stowarzyszenie i zaczęli działać. Inicjatywie przyklasnął Starosta Olsztyński Mirosław Pampuch, który jako reprezentant Skarbu Państwa zgodził się na wydzierżawienie jeziora.
- Jak najbardziej popieram takie działania - mówi starosta.
- Kto jeśli nie wędkarze i mieszkańcy będą najlepiej wiedzieli, jak przywrócić Jezioro Linowskie do życia. Plany są dokładnie określone. Stowarzyszenie będzie rekultywować akwen wodny i zarybiać go, a z urządzonej plaży będzie mogła korzystać cała społeczność Łęgajn. Jest to niezwykle cenna inicjatywa, którą należy wspierać i nagłaśniać. Liczę na to, że za tym dobrym przykładem pójdą inni.Mieszkańcy Łęgajn już rozpoczęli pierwsze prace porządkowe przy jeziorze, które ma prawie 25 ha powierzchni. Sprzątnięte zostały brzegi, wykoszono trawy i chwasty. W przyszłości ma tu powstać piękny teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Umowa dzierżawy opiewa na 10 lat, a czynsz dzierżawny będzie wynosił około 1500 zł.
Stowarzyszenie podejmuje kolejne kroki i stara się o przejęcie gruntów wokół jeziora od Agencji Nieruchomości Rolnych w Olsztynie.
-
Zamierzamy utworzyć plażę, boiska do siatkówki, pomost, parking samochodowy, miejsca pod namioty i ogniska - wylicza Bogdan Monkiewicz.
Stowarzyszenie nawiązało również kontakt z naukowcem z Katedry Biologii i Hodowli Ryb UWM w Olsztynie.
-
Dr Bogdan Wziątek obiecał nam pomoc - mówi Bogdan Monkiewicz. -
Liczymy, że uda nam się ożywić jezioro, roślinność, a także zarybić.Skąd na to wszystko znajdą się pieniądze?
-
Członkowie stowarzyszenia płacą składki. I to płacą bardzo chętnie. Bo nam wszystkim zależy, aby przywrócić blask tego jeziora. Chcemy również wystąpić z wnioskiem o dotację unijną, liczymy też na sponsorów - kończy z optymizmem Bogdan Monkiewicz.