Dziś (27.07) ruszyła druga edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. W tym roku pierwszą imprezę promującą tradycje piwowarskie i browarnicze na Warmii zorganizowano w Biskupcu. Na kolejne organizator festiwalu - Starostwo Powiatowe w Olsztynie - zaprasza już niebawem do Olsztyna i Braniewa - miast, podobnie jak Biskupiec, znanych z silnych tradycji browarniczych.
- Takie wydarzenia, jak to dzisiejsze w Biskupcu, mają służyć przypominaniu o silnych tradycjach piwowarskich i browarniczych na Warmii - powiedział nam Mariusz Kwas, dyrektor wydziału informacji, promocji i rozwoju olsztyńskiego starostwa.
- Jak przekazy historyczne donoszą, na Warmii znajdowało się kilkadziesiąt browarów.Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego to wsparty funduszami Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 nowy produkt regionalny, który, zdaniem Starostwa Powiatowego w Olsztynie, ma szansę co roku ściągać na Warmię wielu odbiorców, w tym turystów. Powodzenie pierwszej edycji festiwalu zdaje się ten zamysł potwierdzać. Ale w festiwalu chodzi nie tylko o to, by przypominać regionalną tradycję, ale również o pobudzenie browarnictwa.
- Takimi wydarzeniami jak festiwal chcemy wspominać to co było i pokazywać jak może być w przyszłości. Ale naszym marzeniem jest też, by browarnictwo na Warmii odrodziło się, bo mamy potrzebny potencjał - browary do zaadaptowania są od zaraz, tylko brakuje inwestorów - powiedział dyrektor Kwas.
- Nie gaśnie w nas jednak wiara, że w końcu browary te uda się uruchomić.
Uruchomienie zamkniętych nawet niedawno browarów, jak chociażby tych w Biskupcu i Braniewie, zadaniem łatwym nie będzie. Jak na razie nie zgłosili się inwestorzy zainteresowani ich odtworzeniem. Wiele jednak wskazuje, że pod wpływem festiwalowych idei na Warmii rozwinie się środowisko piwowarów domowych.
- Wiemy, że to środowisko rozwija się bardzo prężnie - stwierdził Mariusz Kwas.
- To są ludzie z pasją, smakosze, którzy sami tworzą kompozycje browarnicze. Chcemy pomóc w promocji tych pasji, organizując w tym roku po raz pierwszy konkurs piwowarów domowych. Jak wiem, zainteresowanie tym konkursem jest ogromne.Do tej pory do organizatorów konkursu zgłoszono około 70. próbek piw wyprodukowanych w warunkach domowych. Najlepsze z nich poznamy już za tydzień, 3 sierpnia, w Olsztynie, podczas olsztyńskiej odsłony II Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Niewykluczone, że uczestniczące w konkursie piwa będziemy mogli później spotkać na rynku.
- Te piwa wyprodukowane przez piwowarów domowych do masowej produkcji raczej nie trafią, ale mogą pojawić się w małych browarkach, chociażby przyrestauracyjnych, bo piwowarzy domowi chętnie realizowaliby się właśnie w takich browarkach - uważa Mariusz Kwas.
Konkurs dla piwowarów domowych nie będzie jedynym organizowanym w ramach festiwalu. Kontynuowany będzie konkurs na regionalne przekąski do piwa - nowolatki i fafernuchy.
- Widzimy duże zainteresowanie tym konkursem - powiedział Mariusz Kwas.
- Konkurs na te przekąski również będzie przeprowadzony 3 sierpnia w Olsztynie. Przekąski, które zapewne oceniać będzie jury w Olsztynie, można było już dziś posmakować w Biskupcu. Przyznam, że fafernuchy nie przypadły mi do gustu, ale nowolatki, szczególnie te przygotowane przez ubiegłoroczną zwyciężczynię konkursu Sylwię Włodarczyk ze Słup, to prawdziwy rarytas, idealna przekąska do piwa. Szkoda, że tego przysmaku nie można kupić w sklepie, a jedynie pokosztować podczas Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Może po tegorocznym konkursie to się zmieni?
Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego to nie tylko rozpamiętywanie historii browarnictwa na Warmii, nie tylko degustacja piw i piwnych przekąsek, ale także znakomita zabawa dla mieszkańców Warmii i turystów. Festiwal ma charakter ludyczny, w szczególności w części koncertowej, na którą zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej i młode, obiecujące zespoły z terenu Warmii. W tym roku na festiwalowej scenie pojawią się m.in. Lao Che, Łąki Łan, Abradab, Vavamuffin i Skaldowie.
Tegoroczna edycja festiwalu zaplanowana została na pięć dni. Przez dwa dni (17-18 lipca) będzie można bawić się w Biskupcu, na jeden dzień (3 sierpnia) festiwal pojawi się w Olsztynie, a tegoroczną edycję imprezy zakończy dwudniowe (17-18 sierpnia) spotkanie w Braniewie. Zapraszamy.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :