W byłej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza otwarto dzisiaj (25.07) ekspozycję „Wspólne dziedzictwo - wystawa ekslibrisów” z okazji 660. rocznicy nadania praw miejskich Olsztynowi i 770. rocznicy powstania Diecezji Warmińskiej, zorganizowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum”. Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent Miasta Olsztyna i Metropolita Warmiński.
Wystawa ekslibrisów „Wspólne dziedzictwo” ma na celu przybliżenie sztuki wykonywania ekslibrisów - trochę zapomnianej, jednak fascynującej pod względem tego, jaką historię można odczytać dzięki pojawianiu się określonych exlibrisów w różnych tomach.
Zaprezentowane na ekspozycji exlibrysy (przedstawione na fotografiach wykonanych przez Tomasza Małka, nauczyciela Gimnazjum nr 23 w Olsztynie) pochodzą z ksiąg będących częścią zbiorów Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie. Są to prawdopodobnie jedne z najstarszych w województwie warmińsko-mazurskim tego rodzaju dzieła. W zbiorach biblioteki znajdują się książki, które posiadają znaki własnościowe biskupów warmińskich: Marcina Kromera i Jana Dantyszka, rodziny cesarskiej Habsburgów, czy też sławnego kartografa Orteliusa. Niektóre spośród nich (np. ekslibris Habsburgów, unikatowy w skali ogólnopolskiej), pochodzą nawet z początków XVI wieku.
Wystawę będzie można oglądać do 12 sierpnia bieżącego roku na I piętrze ratusza, w bocznym korytarzu.
******
Ekslibris to umieszczana w książkach grafika, wskazująca ich właściciela. Ze względu na swą wartość artystyczną jest także ozdobą. Termin „exlibris” wywodzi się z łaciny - z wyrazów „ex” oraz „libris” i oznacza: z książek, z księgozbioru, z biblioteki. W Polsce stosowane są także określenia: znak biblioteczny, znak książkowy, księgoznak.
Z D J Ę C I A
F I L M Y