W całym województwie warmińsko-mazurskim działa już numer 112. O korzyściach płynących z podłączenia tego numeru alarmowego mówił wojewoda Marian Podziewski, który odwiedził wczoraj (24.07) Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.
- WCPR w Olsztynie jest trzecim ośrodkiem w Polsce, po Opolu i Poznaniu, który przyjmuje zgłoszenia z numeru 112 z obszaru całego województwa. Operatorzy w ciągu doby odbierają nawet do trzech tysięcy zgłoszeń - mówił wojewoda.
- Niestety ogromna ilość, bo aż 65 procent, to zgłoszenia niewymagające interwencji służb. To tak zwane wywołania fałszywe. Najczęściej są to zapytania o numer do taxi czy do pizzerii. Wiele jest także telefonów wykonywanych przez wygłupiające się dzieci. Mamy już sprawnie i kompleksowo działający system, ale teraz przed nami kolejne zadania - promocja numeru 112, a także budowanie świadomości społecznej i odpowiedzialności. Poprzez różnego rodzaju akcje edukacyjne będziemy starali się zadbać o to, aby odsetek wywołań fałszywych był jak najniższy, bo zajmowanie linii przez dowcipnisiów może kosztować czyjeś życie - dodał wojewoda.
Podczas wizyty w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego wojewoda wręczył certyfikaty nowym operatorom numerów alarmowych WCPR w Olsztynie. Dwanaście osób, które z rąk wojewody odebrały zaświadczenia o zdanym egzaminie, wcześniej odbyły praktyki między innymi w: policji, straży pożarnej i dyspozytorni medycznej, a także szkolenie teoretyczne i praktyczne w Ośrodku Szkoleniowym w Poznaniu. W programie szkolenia znalazły się między innymi zagadnienia z zakresu funkcjonowania i współpracy służb ratunkowych, powiadamiania ratunkowego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.
Dzięki nabytej wiedzy i umiejętnościom operatorzy, oprócz standardowych procedur związanych z przyjęciem zgłoszenia, są także przygotowani do poprowadzenia reanimacji „przez telefon” poprzez odpowiednie instruowanie osoby przebywającej obok poszkodowanego.
Z D J Ę C I A