Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:10 24 listopada 2024 Imieniny: Emmy, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Literatura, czytelnictwo
ATK | 2013-07-25 11:29 | Rozmiar tekstu: A A A

Z feminizmem w roli głównej

Olsztyn24
Spotkanie w antykwariacie Silva Rerum (fot. ATK - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Antykwariat przy ulicy Curie-Skłodowskiej w Olsztynie słynie z niezwykłych akcji propagujących czytelnictwo. W trakcie spotkań pasjonatów literatury z czytelnikami poznajemy najnowsze dzieła olsztyńskich twórców w ich autorskiej interpretacji. Spotkania odbywają się na zadany temat. Wczorajszy (24.07) wieczór poświęcony był feminizmowi.

Przy muzyce bębna w większości autorki, bo nie zabrakło jednego pana, odczytywały swoje wiersze, miniatury literackie i opowiadania. Wśród gości wieczoru była zapowiadana Alicja Bykowska-Salczyńska, poetka i autorka radiowych słuchowisk. Jednak nie dotarła. Za to pozostali goście - Hanna Brakoniecka, Urszula Kosińska, Wojciech Hieronymus Borkowski, Justyna Artym oraz Tamara Bołdak-Janowska.

Tematyką spotkania w założeniu był feminizm. Jednak bardzo mało było rozważań teoretycznych na ten temat, a raczej ukazanie różnych form kobiecości. Prawdziwe perełki literackie przedstawiła Hanna Brakoniecka. To mistrzyni małych form i prawdziwych ludzkich historii. Dodatkowo potrafi je wspaniale odegrać. Z kolei Urszula Kosińska przedstawiła krótkie wiersze. Najbardziej zapada w pamięć utwór o czerwonych szpilkach.

Utwory poetyckie prozą Wojciecha Borkowskiego, olsztyńskiego poety, są mocnymi językowo i stylistycznie opowieściami z życia. Łączą w sobie nawiązanie do twórczości Bergmanna i współczesności oraz antyku do dzisiejszego życia. Całą dawką feminizmu był esej Tamary Bołdak-Janowskiej na temat kobiety i jej nieprzemijającej, wiodącej roli w świecie. Autorka twierdzi, że to nie mroki średniowiecza były najgorsze, ale renesans i oświecenie doprowadził do uprzedmiotowienia kobiety i podporządkowania mężczyźnie. Kobieta stała się kimś mniej ważnym, pełniącym jedynie rolę służebną. W dawnych wiekach, od początków cywilizacji do schyłku średniowiecza, to kobiety były motorem napędzającym cywilizacyjne przemiany oraz motywujące rozwój. Były naukowcami, lekarzami, władcami, rycerzami, rzemieślnikami. To niezdrowa rywalizacja mężczyzn, jak twierdzi Tamara Bołdak-Janowska, pozbawiła kobiety dobrej pozycji. O wybitnych kobietach dowiadujemy się z wielu dokumentów archiwalnych i zapisów kronikarskich.
R E K L A M A
Czytanie literatury w miłym i ciepłym klimacie antykwariatu uzupełniły rozmowy i dyskusje przy kawie. Następny wieczór będzie dotyczył twórczości na temat śmierci.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
  • pkt
  • pkt
  • pkt
  • pkt
  • pkt
Najnowsze artykuły
    Polecane wideo
    Najczęściej czytane
      Najnowsze galerie
        Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.