Dziś (11.07) w ratuszu odbyło się uroczyste podpisanie umowy na budowę Zakładu Unieszkodliwiana Odpadów Komunalnych w Olsztynie. Nowy obiekt zaprojektuje i wybuduje Konsorcjum CONTROL PROCESS S.A. Przedsięwzięcie ma być gotowe w ciągu 24 miesięcy (zaprojektowanie i budowa Zakładu Unieszkodliwiana Odpadów Komunalnych oraz zaprojektowanie i budowa drogi dojazdowej do ZUOK).
Kontrakty są elementem Projektu „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (umowa z dnia 27 kwietnia 2011 roku z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie). Wartość projektu to ponad 265 mln zł. Obecnie wniosek podlega ostatecznemu zatwierdzeniu przez przedstawicieli Komisji Europejskiej.
W ramach realizacji Kontraktu nr 1 „Projektowanie i budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie” przewidziano następujące elementy:
» instalacja do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych o przepustowości ok 95 000 Mg/rok,
» instalacja do demontażu odpadów wielkogabarytowych, w tym demontażu odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
» instalacja do kruszenia odpadów budowlanych oraz plac ich magazynowania,
» magazyn odpadów niebezpiecznych,
» linia do sortowania odpadów selektywnie zebranych o przepustowości ok 16 000 Mg/rok.
W ramach realizacji Kontraktu nr 2 „Projektowanie i budowa drogi dojazdowej do ZUOK” przewidziano zaprojektowanie i budowę drogi dojazdowej, łączącej zakład z ulicą Lubelską.
Najkorzystniejszą cenowo ofertę (z dwóch wykonawców) złożyło Konsorcjum CONTROL PROCESS S.A. z Krakowa, VAUCHE S.A. z Sedan we Francji - wartość oferty to 157 071 000 zł brutto. Czas przewidziany na prowadzenie prac to 24-miesięczny okres liczony od polecenia rozpoczęcia robót wydanego przez zamawiającego (ZGOK).
Głównym celem planowanej inwestycji jest rozwiązanie problemu gospodarki odpadami na terenie 37 gmin środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego.
Realizacja projektu, gwarantując osiągnięcie polskich i europejskich standardów, przyczyni się do poprawy stanu środowiska w obrębie jego oddziaływania. Budowa specjalistycznego zakładu odzysku i unieszkodliwiania odpadów przyczyni się do redukcji odpadów deponowanych na składowiskach, w tym redukcji odpadów ulegających biodegradacji. Realizacja inwestycji poskutkuje wzrostem poziomu odzysku odpadów także poprzez rozbudowany program selektywnej zbiórki i edukacji ekologicznej.
Proponowane inwestycje stanowią wsparcie głównego celu rozwojowego regionu poprzez zabezpieczenie zasobów środowiskowych oraz przez usunięcie niektórych ograniczeń dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
Z D J Ę C I A
F I L M Y