(fot. materiały prasowe)
Piekarnia „Tyrolska” dla uczczenia kolejnej, 603. rocznicy bitwy pod Grunwaldem upiecze wyjątkowy chleb - z mąki pochodzącej z rejonu Kowna i mąki z Warmii i Mazur, według receptury z okresu Wielkiej Wojny 1409-1411.
Recepturę produkcji chleba pozyskał z średniowiecznych archiwów prof. dr hab. Jan Gancewski, badacz średniowiecza.
-
W okresie bitwy grunwaldzkiej bardzo popularny był chleb wypiekany na zakwasie z mąki grubo mielonej, żytniej z dodatkiem soli, kminku i szafranu - stwierdza profesor Gancewski. -
Pieczony był na liściach warzyw, w szczególności chrzanu i czosnku. Bochny miały średnicę 40-60 cm i były okrągłe. Chleb otaczany był w Polsce od niepamiętnych czasów niemal religijną czcią. Odgrywał ważną rolę w słowiańskich obrzędach religijnych na długo przed chrześcijaństwem, które adoptowało wiele z pogańskich obrzędów pozwalając im zrównać się z niektórymi chrześcijańskimi świętami, szczególnie z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Wypieku chleba nauczyliśmy się od Gotów, ale szybko został on udoskonalony tak, że już w XIII w. w Krakowie wypiekano kilkanaście jego rodzajów.Inicjatywę wspiera Polskie Towarzystwo Historyczne i Związek Piłsudczyków RP. Zdaniem dr. Andrzeja Korytko, prezesa towarzystwa, inicjatywy, które służą rekonstrukcji przeszłości, to najlepsza forma obcowania z historią, którą dzięki temu możemy lepiej zrozumieć.
Prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP Stanisław Śliwa uważa, że „...w relacjach polsko-litewskich warto sięgać po wspólne inicjatywy, które w symboliczny sposób przypominają o naszej wspólnej, jakże pięknej historii”.
Próbna partia chleba będzie dostępna 13 lipca 2013 roku w trakcie inscenizacji bitwy, a 15 lipca 2013 chleb trafi do piekarń.