VI Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy odbędzie już w sobotę (6.07), jak zwykle w Bałdach w gminie Purda. Kiermas przypomina lokalne tradycje, szczególnie obyczaj witania nowo mianowanego biskupa na granicy Warmii. W tym roku zobaczymy inscenizację powitania biskupa Piotra Tylickiego z okazji 470. rocznicy jego urodzin.
Program Kiermasu tradycyjnie otworzy uroczysta msza święta w kościele w Butrynach celebrowana przez arcybiskupa Wojciecha Ziembę. W kościele zaśpiewa znakomity chór parafialny z Bartąga pod kierunkiem ks. Grzegorza Mocarskiego. Później na Trakcie Biskupim w Bałdach zostaną odsłonięte kolejne głazy pamiątkowe poświęcone trzem biskupom: Henrykowi Vogelsangowi, Piotrowi Tylickiemu i Karolowi Hohenzollernowi. Fundatorem głazu biskupa Piotra Tylickiego jest Gmina Stawiguda. Ksiądz kanonik Ireneusz Bruski ufundował głaz biskupowi Henrykowi Vogelsangowi. Głaz dla biskupa Karola von Hohenzollern-Hechingen został ufundowany przez księcia Karla Friedricha von Hohenzollern - po raz pierwszy potomkowie wielkiego rodu stawiają na Trakcie pomnik swojemu przodkowi.
W inscenizacji powitania biskupa Piotra Tylickiego przez „wszystkie stany warmińskie” wystąpią aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie: Marian Czarkowski i Marcin Kiszluk oraz liczna grupa amatorów z ośrodka jady konnej UWM w Bałdach.
Od południa na łące koło Wrót Warmii stanie kilkadziesiąt stoisk z wyrobami lokalnymi. Będą wyroby z wikliny, biżuteria frywolitkowa, szydełkowane i haftowane serwety , obrusy ręcznie tkane i haftowane, anioły z masy solnej, pacynki, przytulanki, ręcznie robione kwiaty, tradycyjne zabawki dla dzieci, dania kuchni lokalnej i regionalnej (chleby na zakwasie prosto z pieca chlebowego, ciasta, smalec na żubrówce, tradycyjne wędliny, kwas chlebowy, podpiwek, ryby, kozie sery, lody, pierogi, faworki, ciasta, kuchy warmińskie, babka ziemniaczana), tradycyjna kuchnia rosyjska i wiele innych.
Poza tym atrakcje dla dzieci, pokazy rzemiosła, wystawy edukacyjne Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku i Lasów Państwowych. Przewodnik PTTK będzie oprowadzał chętnych po Trakcie Biskupim.
Po południu na scenie wakacyjny blok edukacji warmińskiej, czyli lekcja gwary warmińskiej prowadzona przez Edwarda Cyfusa i Łukasza Rucha, lekcja tańców i piosenek warmińskich, którą przeprowadzą członkowie zespołu Warmia.
Na zakończenie, na skraju Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, w naturalnym dla siebie środowisku, wystąpi... Jelonek (Michał) z zespołem. Zabrzmi niezwykłe połączenie klasycznych skrzypiec z mocną rockową oprawą, Sam artysta kiedyś powiedział o swojej muzyce, że brzmi jak orkiestra symfoniczna sterroryzowana przez kapelę metalową.
Jelonek zdobył wiele nagród, ale najbardziej ceni sobie przyznawane przez publiczność, m.in. cztery Złote Bączki na Przystanku Woodstock (dwa z Ankh, jeden z Hunterem i jeden solowo). Wielokrotny zwycięzca plebiscytów czasopism muzycznych: „Tylko Rock”, „Teraz Rock”, „Metal Hammer” i in., nominowany do Fryderyków (z Hunterem i solowo).
Wydał dwie płyty solowe. Pierwsza pt. JELONEK jest duszą jego twórczości. Nagrana z udziałem ośmiu „rockowych szaleńców” i jedną dobrze wychowaną wiolonczelą. Wszystkie utwory, od BaRocku, przez Vendome 1212, Mosquito Flight aż po Pizzicato - Asceticism, - zasługują na każdą sekundę nagraną na tej płycie i są warte słuchania na okrągło.
Druga, pt. JELONEK REVENGE, to spełnienie oczekiwań po pierwszej płycie. Jej wizytówką jest ViolMachine. Przy Tańcu z szablami nie da się stać spokojnie, a Old Sorrow zwilżyłby oczy nawet bohaterowi kina akcji.
Początek uroczystości w kościele w Butrynach o godz. 12.00. Odsłonięcie pierwszego z głazów biskupich planowane jest na godz. 13.15, zaś inscenizacja powitania biskupa Tylickiego ma rozpocząć się o godz. 14.00.