Wraz z rokiem szkolnym zakończyła się pierwsza edycja projektu Akademia Wysokich Lotów, realizowanego przez Gminę Dywity w partnerstwie z Aeroklubem Warmińsko-Mazurskim. Nic więc dziwnego, że podsumowanie pierwszej części projektu odbyło się w hangarze na olsztyńskim lotnisku.
Oryginalny projekt pod nazwą Akademia Wysokich Lotów znalazł swoje miejsce w gminie Dywity, bo tam sto lat temu powstało lądowisko sterowców, czyli statków powietrznych z własnym napędem. Pomysł zrodził się w głowach miejscowych pasjonatów lotnictwa, w tym nauczycielki Marioli Grzegorczyk, a wójt Jacek Szydło uznał, że to świetna kontynuacja tradycji lotniczych gminy.
- Młodzi ludzie uczą się w szkole przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, ale nie mają jak tej wiedzy sprawdzić. A gdzie lepiej można to zrobić niż w lotnictwie? Tu matematyka i fizyka ma praktyczne zastosowanie w nawigacji, mechanice i aerodynamice, a nauka o przyrodzie w meteorologii - mówił Bogdan Kozłowski, instruktor Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego na łamach biuletynu „Człowiek najlepsza inwestycja”, który w tym roku wydał Urząd Marszałkowski w Olsztynie.
Projekt jest skierowany do najzdolniejszych uczniów drugich i trzecich klas gimnazjów w Dywitach i Tuławkach, ale o utrudnionym dostępie do nauki, głównie komunikacyjnym. Projekt został podzielony na trzy edycje, a w każdej bierze udział po 30 uczniów, czyli po 15 uczestników wytypowanych z każdej szkoły. Zajęcia pozaszkolne w gimnazjach prowadzili miejscowi nauczyciele: Joanna Bil w Tuławkach i Henryk Tołoczko w Dywitach. Koordynatorem projektu jest Wioleta Grabińska.
W ciągu minionego roku szkolnego gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach matematyczno-przyrodniczych, w tym: teoretycznych (łącznie 30 godzin), warsztatowych (30 godzin) i praktycznych - łącznie 90 min. (w tym lot z obserwacją przyrządów cyfrowych i analogowych - 30 min, loty nawigacyjne - 45 min, loty szybowcem - 15 min). Atrakcyjne były zwłaszcza loty samolotem, sterowanym przez instruktora, nad domami uczniów.
W ramach projektu odbyły się również: indywidualne doradztwo zawodowe - 4 godz., warsztaty kompetencji interpersonalnych - 4 dni (48 godzin) i 2-dniowa wycieczka tematyczna do Warszawy, gdzie gimnazjaliści zwiedzili Centrum Nauki Kopernik i byli gośćmi Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Instytutu Lotnictwa.
Gala podsumowująca pierwszą edycje projektu miała miejscu w hangarze wśród samolotów, gdzie obejrzano wystawę fotograficzną poświęconą lotnictwu i dokumentację filmową zgromadzoną podczas realizacji projektu. Na inaugurację zaproszono dyrektorów szkół oraz rodziców młodzieży gimnazjalnej.
Z D J Ę C I A