Pierwszego, piątego i szóstego lipca olsztyńscy melomani będą mieli ostatnie w tym sezonie artystycznym okazje zetknięcia się z operowymi spektaklami na najwyższym światowym poziomie. W tych dniach Filharmonia Warmińsko-Mazurska retransmitować będzie z Metropolitan Opera w Nowym Jorku aż trzy opery: „Burza” Thomasa Adèsa (1.07), „Trojanie” Hectora Berlioza (5.07) i „Francesca da Rimini” Riccardo Zandonai (6.07). Wszystkie przedstawienia rozpoczną się o godzinie 18.00 w sali koncertowej olsztyńskiej filharmonii.
Thomas Adès - Burza (The Tempest)Libretto: Meredith Oakes wg. Burzy Szekspira
Prapremiera: Royal Opera House, Covent Garden, Londyn - 10 lutego 2004
Czas trwania spektaklu 3:00
Burzę zwykło się uważać za artystyczny testament Szekspira. „Teraz mnie wszystkie czary opuściły” - powiada w finale stary, mądry czarodziej Prospero. W operowej adaptacji Mereditha Oakesa, z muzyką współczesnego kompozytora Thomasa Adèsa i w inscenizacji Roberta Lepage’a powstało na scenie Metropolitan widowisko magiczne i pełne poezji.
Młody kompozytor (który sam dyryguje swoim spektaklem), przez niektórych krytyków z kręgów anglosaskich ogłaszany następcą Benjamina Brittena, mocno powiązał swoje dzieło z wieloma nićmi tradycji muzyki i teatru europejskiego. Zaś inscenizator, aby wzmocnić metaforę opery jako przestrzeni czarów, odtworzył w scenografii... wnętrze teatru La Scala w Mediolanie w wieku XVIII, czyli w najbardziej magicznych czasach w dziejach opery, z jej maszynerią i mnóstwem cudowności, czyniąc ją właściwym miejscem działania Prospera.Obsada:
» Prospero, wygnany książę Mediolanu - SIMON KEENLYSIDE baryton
» Miranda, jego córka - ISABEL LEONARD mezzosopran
» Ariel, powietrzny duch w służbie Prospera - AUDREY LUNA sopran
» Kaliban, niewolnik Prospera - ALAN OKE tenor
i inni
The Metropolitan Opera Orchestra
The Metropolitan Opera Chorus
Dyryguje - THOMAS ADES
Reżyseria - ROBERT LEPAGE
Scenografia - JASMINE CATUDAL
Kostiumy - KYM BARRETT
Hector Berlioz - Trojanie - (Les Troyens)Libretto: kompozytor
Prapremiera pełnej wersji: Hoftheater, Karlsruhe, 6 i 7 grudnia 1890
Czas trwania spektaklu 5:20
Gigantyczne widowisko z muzyką, której rozmach sięgnął szczytów ogromnych ambicji Berlioza. Towarzyszyć będziemy mieszkańcom oblężonej przez Greków Troi, głuchym na przestrogi Kasandry, która ich ostrzega, by nie wprowadzali do miasta drewnianego konia pozostawionego przez najeźdźców pod murami. Zobaczymy Troję w płomieniach. A potem powędrujemy za Eneaszem do Kartaginy, gdzie rozkocha się w nim królowa Dydona, lecz on ją wkrótce porzuci, by spełnić powierzoną sobie przez bogów misję założenia Rzymu. Na koniec zaś będziemy świadkami wizji upadku Kartaginy, z rąk właśnie Rzymian.Obsada:
» Kasandra - DEBORAH VOIGHT sopran
» Chorebus, jej kochanek - DWAYNE CROFT baryton
» Królowa Dydona - SUSAN GRAHAM mezzosopran
» Eneasz - BRYAN HYMEL tenor
i inni
The Metropolitan Opera Orchestra
The Metropolitan Opera Chorus
Dyryguje - FABIO LUISI
Reżyseria - FRANCESCA ZAMBELLO
Scenografia - MARIA BJÖRNSON
Kostiumy - ANITA YAVICH
Riccardo Zandonai - Francesca da RiminiLibretto: Tito Ricordi, według sztuki Gabriela D’Annunzio opartej na wątku z Piekła Dantego
Prapremiera: Teatro Regio w Turynie, 19 lutego 1914
Czas trwania spektaklu 3:57
Uczeń Mascagniego, kontynuator tradycji Pucciniego i włoskiego weryzmu, podjął inspirującą już wcześniej wielu artystów tragiczną historię pary młodych kochanków z roku 1285, opisaną w Pieśni Piątej Piekła Dantego.
Francesca, córka rządzącego Rawenną Guidona da Polenta, zmuszona została przez ojca ze względów politycznych do poślubienia szpetnego Gianciotta Malatesty, władcy Rimini. Pokochała jednak jego pięknego brata Paola i często się z nim spotykała. Do czasu. Bo pewnego dnia zazdrosny małżonek zaskoczył kochanków, dobył miecza i zabił oboje.
I gdyby ktoś sądził, że wielkie tradycje opery włoskiej skończyły się na Verdim i Puccinim w XIX wieku, to warto, by posłuchał tej opery Zandonaia, skomponowanej już w wieku XX, w 1914 roku.Obsada:
» Francesca - EVA-MARIA WESTBROEK sopran
» Paolo Malatesta - MARCELLO GIORDANI tenor
» Gianciotto Malatesta - MARK DELAVAN baryton
» Malatestino - brat Paola i Gianciotta - ROBERT BRUBAKER tenor
» Ostasio, brat Franceski - PHILIP HORST baryton
» Samaritana, siostra Franceski - DINA KUZNETSOVA sopran
» Smaragdi, mauretański niewolnik Franceski - GINGER COSTA-JACKSON mezzosopran
i inni
The Metropolitan Opera Orchestra
The Metropolitan Opera Chorus
Dyryguje - MARCO ARMILIATO
Reżyseria - PIERO FAGGIONI
Scenografia - EZIO FRIGERIO
Kostiumy - FRANCA SQUARCIAPINO
Z D J Ę C I A