Jak wynika z zachowanych dokumentów, Żabi Róg w gminie Morąg jest o kilka miesięcy starszy od Olsztyna. W tym roku, podobnie jak stolica województwa, obchodzi 660-lecie istnienia. Uroczystości z tej okazji rozpoczęły się w sobotę (22.06) roku od odsłonięcia tablicy i poświęcenia obelisku przy kaplicy w Żabim Rogu.
Źródła niemieckie plasują powstanie miejscowości na rok 1340, ale według polskich opracowań, komtur elbląski polecił wójtowi z Morąga założyć w podległym komornictwie wieś czynszową Güldenhorn (Złoty Róg) w 1353 roku. Wieś powstała na 60 włókach na prawie chełmińskim, a mieszkańcom zezwolono łowić ryby w miejscowym jeziorze (obecnie Żabie). Przed 1945 rokiem wieś nazywała się Horn, a po wojnie otrzymała najpierw nazwę Górniki, potem Złoty Róg, a od 1947 roku - Żabi Róg. W ten sposób nawiązano do potocznej nazwy części jeziora, obfitującego w żaby, a nazywanego przez miejscową ludność Poggewinkel (żabi kąt, żabi róg).
W latach siedemdziesiątych XX wieku Żabi Róg stał się siedzibą zakładów przemysłowych, w tym Fabryki Domów, żwirowni i spółdzielni transportu wiejskiego. Część mieszkańców znalazła w nich zatrudnienie, a część nadal gospodarzyła na roli. Wieloletnim sołtysem był Stanisław Przeździecki. W 1997 roku w oddanej do użytku przestronnej szkole odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego. Tam zrodziła się dyscyplina mało znana w naszym regionie - unihokej, w której drużyny z Żabiego Rogu odnosiły sukcesy na międzynarodową skalę, a zespół dziewcząt zdobył nawet mistrzostwo świata!
Od 2007 roku sołtysem wsi jest Mirosława Mała, która zachęca mieszkańców do różnorodnej aktywności, o czym wielokrotnie pisaliśmy w Gazecie On-Line Olsztyn24. To głównie ona przygotowała uroczystość obchodów 660-lecia, która po odsłonięciu obelisku przeniosła się do świetlicy wiejskiej. Tam uczniowie gimnazjum przedstawili gościom prezentację multimedialną „Historia Żabiego Rogu”, a w części artystycznej wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej.
Obecni na obchodach burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski oraz Wojciech Szadziewcz, radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wręczyli wyróżnienia aktywnym mieszkańcom Żabiego Rogu (statuetkę za promocję miejscowości otrzymał także współpracujący z naszym portalem red. Marek Książek, ale odebrał ją trzy dni później). Poza tym zaprezentowano wystawę fotograficzną „Żabi Róg dawniej i dziś”. Można też było spróbować wojskowej grochówki i wyrobów cukierniczych. Dodatkową atrakcją były odwiedziny zmodernizowanej remizy OSP. A na koniec do tańca zaprosił zespół Alajk z Pasłęka. Zabawa trwała do białego rana.
Z D J Ę C I A