W Centrum Polsko-Francuskim Côtes d’Armor - Warmia i Mazury w Olsztynie otwarto wczoraj (19.06) wystawę fotografii „Polskie miejsca pamięci narodowej we Francji”. Zdjęcia pochodzą z narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, archiwów stowarzyszeń oraz zbiorów prywatnych z Polski i Francji.
Ekspozycja składa się z 27. plansz ze zdjęciami i tekstami w językach polskim oraz francuskim. Powstała według koncepcji Bogdana Króla, prezesa Domu Bretanii w Wałbrzychu. Jej celem jest przypomnienie i upamiętnienie Polaków biorących udział we francuskim ruchu oporu i tworzeniu się polskich formacji zbrojnych we Francji podczas II wojny światowej.
Przedstawiony materiał prezentuje niewielki fragment wspomnianych wydarzeń - formowanie przez gen. Władysława Sikorskiego Armii Polskiej w Coetquidan, udział Polaków w lądowaniu aliantów w Normandii, bitwę pod Falaise (walczyła w niej 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka), szlak bojowy dywizji pod dowództwem gen. Bronisława Ducha, gen. Bronisława Prugara-Ketlinga oraz brygady gen. Zygmunta Bohusza-Szyszki.
Zaprezentowano także działalność Polaków w kilku okręgach ruchu oporu, walkę na płaskowyżu Vercors z udziałem „Villardczyków”, tragedię w La Versanne (w okręgu Loire), powstanie 19 i 29 Zgrupowania Piechoty Polskiej Ren i Dunaj, ruch oporu w Saone-et-Loire i udział wałbrzyszan w ruchu oporu.
Wystawę zrealizowano ze środków Domu Bretanii, Gminy i Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. Będzie można ją oglądać do sierpnia bieżącego roku.
Z D J Ę C I A