Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:54 04 lutego 2025 Imieniny: Joanny, Weroniki
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Finanse, gospodarka
red. | 2008-02-15 16:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Rozmawiali o skutkach ptasiej grypy

Olsztyn24

Prawie 19 mln złotych wynoszą szacunkowe straty związane z wystąpieniem grypy ptaków na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Powołany 15 stycznia przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego zespół do spraw oszacowania skutków ekonomicznych wystąpienia grypy ptaków zakończył właśnie liczenie strat.

W dniu 16 stycznia 2008 r. odbyło się w Brukseli spotkanie bilateralne z Komisją Europejską, którego celem było omówienie możliwości zastosowania w przypadku Polski, przewidzianych w ramach wspólnej organizacji rynku w sektorach mięsa drobiowego i jaj, tzw. nadzwyczajnych środków wsparcia. Na spotkaniu strona Polska przedstawiła sytuację w regionach objętych ograniczeniami weterynaryjnymi, jak również podstawowe problemy, z jakimi borykają się producenci mięsa drobiowego i jaj. Rozmawiano o zakresie ewentualnej pomocy, jaka mogłaby być udzielona, a także zakresie strat, które mogłyby być objęte rekompensatami.

W związku z tym, że straty zostały oszacowane, Wojewoda Warmińsko-Mazurski przekaże Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację o poniesionych stratach przez rolników. Na podstawie tych informacji Komisja Europejska będzie mogła określić czy jest możliwe zastosowanie w Polsce nadzwyczajnych środków wsparcia.

Dzisiaj (15.02) obradowała w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego, w której udział wzięli także przedstawiciele Związków Zawodowych Rolników, Grup Producenckich, przedstawiciele pracodawców.
R E K L A M A
Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski poinformował uczestników spotkania o podjętych działaniach w związku z problemami dotyczącymi rynków trzody chlewnej i drobiu. Wojewoda wielokrotnie kierował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego informacje o wysokich stratach ekonomicznych spowodowanych wystąpieniem ptasiej grypy w naszym województwie oraz wniosku do Komisji Wspólnot Europejskich w celu zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia rynku w sektorze drobiu i jaj.

Zwrócił się też z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozważenie możliwości dokonania zmian w ustawach, które mają na celu rozszerzenie zakresu przyznawanego ze środków budżetu państwa odszkodowania w związku z wystąpieniem chorób zakaźnych zwierząt, a także umożliwienie udzielania dopłat do składek z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia również od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych w wyniku chorób zakaźnych zwierząt, w tym ptasiej grypy.

Wojewoda poinformował także rolników o działaniach podejmowanych przez resort rolnictwa na rzecz poprawy sytuacji, zwłaszcza na rynku wieprzowiny, a mianowicie:

- zniesienia embarga na import do Federacji Rosyjskiej mięsa surowego- nieprzetworzonego,

- 1 lutego 2008 Minister Rolnictwa wysłał do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek, aby zbadano czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup żywca wieprzowego nie naruszają zasady konkurencji. Istnieją bowiem obawy, że rynek żywca wieprzowego w Polsce nie funkcjonuje prawidłowo, gdyż podmioty skupujące oferują ceny skupu nie wynikające z obiektywnych uwarunkowań rynkowych,

- od początku lutego funkcjonuje również - Komisja Porozumiewawcza, która jest forum służącym do poszukiwania skutecznych rozwiązań w celu poprawy sytuacji na rynku wieprzowiny,

- w dniu 12 lutego 2008 Minister Rolnictwa wystąpił także do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Unii Europejskiej z wnioskiem o zwiększenie stawek refundacji eksportowych do świeżego i zamrożonego mięsa wieprzowego. W ramach uruchomionych 30.11.07. refundacji do eksportu nieprzetworzonego mięsa wieprzowego Agencja Rynku Rolnego wydała w skali kraju 233 pozwolenia na eksport 10,4 tys. ton mięsa, z czego 6,4 tys. ton dotyczyło wywozu mięsa do Rosji,

- resort rolnictwa przygotowuje także propozycje zmian ustawowych, które będą zachęcać rolników do tworzenia grup producenckich.

Podczas spotkania rolnicy po raz kolejny zwracali uwagę na to, że potrzebny jest poważny dialog z Rządem, systemowe rozwiązania, które pozwolą ochronić polskie rolnictwo i polskiego rolnika. Jak mówią rolnicy w jedności siła, dlatego zawiązali Porozumienie Zawiązków Zawodowych Rolników Warmii i Mazur.

Kolejne spotkanie z rolnikami tym razem z udziałem podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Arturem Ławniczakiem odbędzie się 26 lutego.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.