W Galerii Amfilada Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbył się wczoraj (13.06) wernisaż wystawy malarstwa, na której swoje prace zaprezentowali Wiesław Bieńkuński i Grzegorz Mroczkowski.
Wiesław Bieńkuński jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie pracuje w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie na stanowisku profesora zwyczajnego, prowadzi tam stworzoną przez siebie Pracownię Grafiki Warsztatowej. Pracuje także w Katedrze Architektury Krajobrazu na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w Pracowni Sztuki Krajobrazu.
Artysta jest autorem ponad trzydziestu wystaw indywidualnych i uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w kraju, a także w wielu plenerach, sympozjach i wystawach międzynarodowych. Ważniejsze wystawy: IV Biennale De Gravure, Musee de Digne-Les-Bains, Francja, 1984; Międzynarodowe Biennale Grafiki, Kraków, 1986; Polish Art, Museum of Kónigsberg, Rosja, 1988; II International Graphic Festival, Francja, 1989; Contemporary Polish Printmaking Exhibition, Gerhart Hauptman Haus, Dusseldorf, Niemcy, 1993; Print Triennal ’94 „Consumenta 95”, Nurnberg, Niemcy, 1995; Bradley University, Ilinois, USA, 1996; „Grafika 100 Miast”, Myślenice, 1997; Printmakersp Worldwide Print Exhibition, Gilkey Center, Portland Art Museum, USA, 1997; City Museum of Valberg, Szwecja, 2003; City Gallery of Art, Hamstad, Szwecja, 2003; Kochajmy Warmię, Perugia, Włochy, 2007; „PRINT” Polska - Szkocja, Muzeum Warmii i Mazur - współrealizator projektu, 2011.
Od 2006 roku zapraszany przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie do prezentacji swoich grafik na stronach IKON DATA, Wirtualne Muzeum Grafiki Polskiej.
Grzegorz Mroczkowski (ur. 1966r. we Włocławku). W latach 1981-1986 pobierał naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, następnie studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa (1989-1994). W 1994 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stefana Gierowskiego; aneks pod kierunkiem prof. Edwarda Tarkowskiego w pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego. Od tamtego czasu do dnia dzisiejszego zatrudniony jest w pracowni Technologii i Technik Malarstwa Sztalugowego w macierzystej uczelni. W 2001 roku uzyskał kwalifikację I stopnia.
W latach 2003-2008 pracował w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Świętokrzyskiego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, od 2008 roku natomiast zatrudniony jest w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. W 2009 roku obronił przewód habilitacyjny w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. W tym samym roku otrzymał tytuł profesora Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Wystawa potrwa do 7 lipca bieżącego roku.
Z D J Ę C I A