Gmina Dywity nie ogranicza się do różnorodnej współpracy na niwie lokalnej, ale wychodzi nawet poza krajowe opłotki. Świadczą o tym dwa projekty z udziałem młodzieży szkolnej i nauczycieli.
ComeniusPierwszy z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej w Dywitach to realizowany w latach 2011-2013 projekt „Tęcza - oda do różnorodności” w ramach akcji Partnerskie projekty szkół - Comenius „Uczenie się przez całe życie”. Uczestniczyli w nim uczniowie, nauczyciele, rodzice i społeczności lokalne z siedmiu - poza Polską - europejskich państw: Litwy, Łotwy, Francji, Włoch, Turcji, Bułgarii i Wielkiej Brytanii. Celem projektu było wychowanie w duchu tolerancji i szacunku dla odmienności i różnorodności, wymiana doświadczeń edukacyjnych, rozwijanie kompetencji językowych i informatycznych, rozwijanie umiejętności współdziałania i współpracy oraz poczucia przynależności do regionu jak i Unii Europejskiej.
Jak informuje Izabela Kozłowska, koordynator projektu w Dywitach, wyznaczone cele uczniowie realizowali poprzez wykonywanie różnych zadań i wykazanie mobilności we wszystkich krajach partnerskich. W roku szkolnym 2011-2012 powstały liczne prezentacje multimedialne i filmy na temat regionu, szkoły, regionalnych tańców i muzyki, literatury, sztuki, festiwali i świąt.
W ubiegłym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele odwiedzili pięć partnerskich szkół. W styczniu grupa 10 uczniów i czterech nauczycieli pojechała do Francji. Uczniowie zwiedzili średniowieczny zamek w Avignon, jeździli na nartach w Valance, grali w podchody w Romance. Rodziny w Burg de Page były wyjątkowo serdeczne i gościnne. Mieszkańcy miasta dali się poznać podczas festiwalu pieśni i tańców regionalnych, gdzie uczniowie z Dywit zaśpiewali i zatańczyli „Pofajdoka” i „Szota”.
W marcu dwaj nauczyciele i cztery uczennice odwiedzili Florencję, a w maju - podobna wyprawa odbyła się na Litwę i Łotwę.
Kolejny rok szkolny 2012-2013 rozpoczęto wizytą w Wielkiej Brytanii. Zadaniem dywickiej grupy było zaprezentowanie kalendarza przygotowanego przez uczniów, związanego z najważniejszymi wydarzeniami z życia szkoły. W marcu partnerzy projektu gościli w Polsce. Zwiedzili Gdańsk i Warszawę, a potem wzięli udział w Dniach Sportu szkoły w Dywitach. Podczas warsztatów goście mogli poznać różne dyscypliny: lekkoatletykę, taekwondo, MMA, blat, modern dance, taniec ludowy, football flagowy i szachy.
W maju tego roku dwóch uczniów: Filip Roguszka i Tomek Podubiński poleciało do Bułgarii. Była to ostatnia - podsumowująca wizyta w ramach projektu. Uczniowie wykonali prace na wystawę pt. „Miejsca Święte”. Podczas wizyty zwiedzili Sofię i zabytkowy monastyr Cirila Rylskiego. Na podsumowanie projektu bułgarscy partnerzy przygotowali trwające ponad godzinę show. W sumie w ramach projektu wyjechało 28 uczniów klas VI i 18 nauczycieli.
Dywity - OsnabrückJuż od trzech lat, w ramach zawartej w 2010 roku umowy partnerskiej pomiędzy powiatem Olsztyn a powiatem Osnabrück, w Publicznym Gimnazjum w Dywitach realizowana jest polsko-niemiecka wymiana uczniów. W tym roku polska młodzież z gimnazjum w dniach 22-28 maja po raz drugi wyjechała do Niemiec, do Schwagstorf. Chętnych do tego wyjazdu było bardzo dużo, ale w ostateczności pojechało 29 gimnazjalistów i 3 nauczycieli.
Uczniów spotkały takie atrakcje jak: wyjazd na basen, dzień w parku linowym, gry terenowe, zwiedzanie zoo w Osnabrück, a także udział w lekcjach prowadzonych oczywiście w języku niemieckim. Dużą atrakcją był weekend spędzony ze swoimi niemieckimi partnerami oraz ich rodziną.
Dzięki temu projektowi dywiccy uczniowie mogli rozwinąć swoje zdolności językowe, poznać nowych znajomych oraz ich tradycje i obyczaje. Zwiedzili także wiele miejscowości i podziwiali piękne krajobrazy Niemiec. Za rok czeka ich rewizyta niemieckich uczniów w dywickim gimnazjum.
Wyjazd uczniów został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Urząd Gminy w Dywitach, Urząd Marszałkowski i Stowarzyszenie „Nasze Dzieci” w Dywitach.
Poniżej: zdjęcia z obu projektów.
Z D J Ę C I A