Ekologia w Szkole Podstawowej nr 32, od lat, niezmiennie, ma swoje ważne miejsce w życiu szkoły. To nie tylko zajęcia w ramach lekcji, ale także szereg inicjatyw związanych ze środowiskiem, zbiórką elektrośmieci, śmieci w lasach, sadzeniem lasów, organizowaniem konkursów i udziałem w rajdach turystyczno-krajoznawczych.
III c śmiało można określić szkolną eko-drużyną. W tym roku uczniowie zorganizowali Szkolne Dni Ziemi. Uczestniczyli w akcji sadzenia lasu dzięki czemu, wykorzystując otrzymane od leśników sadzonki, mogły też zasadzić „własne” drzewa na terenie okalającym szkołę.
W ramach Święta Ziemi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii „Listy dla Ziemi”, którą prowadzi Fundacja ARKA. Listy te były wezwaniem do ochrony naszej planety przed skutkami cywilizacji. Są one również deklaracją podjęcia działań w każdym domu zmierzających do bardziej ekologicznego stylu życia.
Mając w pamięci spotkanie z Prezydentem miasta, które miało miejsce przy okazji sadzenia lasu, zrodził się pomysł, aby listy dla Ziemi, wśród których część była skierowana bezpośrednio do Prezydenta Olsztyna, zanieść osobiście do ratusza.
W klasie przygotowaliśmy debatę na temat problemów dotyczących ochrony, a raczej zagrożeń dla środowiska, ustaliliśmy też pytania jakie uczniowie będą chcieli zadać gospodarzowi miasta. A pytania były bardzo różne, np.:
- Co Pan sądzi o postawieniu w lasach śmietników, do których spacerowicze mogliby wrzucać niewielkie śmieci?
- Ja chciałabym zapytać o sprawę dotyczącą osiedla na którym mieszkam. Zachęca się ludzi do segregacji śmieci, ale dlaczego na osiedlu Bajkowym (i pewnie nie tylko) nie ma śmietników do segregacji odpadów?
- Czy Pana zdaniem jest wystarczająca ilość śmietników na odchody zwierząt domowych i czy nie powinny pojawić się szczególnie tam, gdzie spacerują ludzie ze zwierzętami?
Dzieci mówiły też o sprawach im najbliższych, że bardzo lubią zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, na terenie własnej szkoły, ale nie mają zbyt dobrych warunków. Pytały więc:
- Jakie są szanse, aby przy SP32 powstało w jak najkrótszym czasie nieduże boisko sportowe, pozwalające przeprowadzać lekcje wf lub inne pozalekcyjne zajęcia sportowe, które byłyby dla nas na pewno atrakcyjne?
Nie zabrakło też pytania dotyczącego samego Prezydenta: - Czy łatwo jest być prezydentem miasta? Jakie są Pana obowiązki jako prezydenta?
Prezydent starał się w przystępny dla dzieci sposób odpowiadać na nurtujące je pytania i wyjaśniać czym się zajmuje oraz jak wygląda jego praca.
Cała wizyta upłynęła w bardzo miłej atmosferze, a dzieci mogły osobiście przekonać się o tym, jak można aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i to od najmłodszych lat. Organizacja spotkania, ustalanie pytań było przygotowaniem do prowadzenia dyskusji oraz uczyło dzieci odpowiedzialność za słowa.
Dzieci przekazały swoje listy dla Ziemi Prezydentowi oraz wręczyły mu album o szkole. Same zaś zostały przez gospodarza ratusza podjęte słodkim poczęstunkiem. Na zakończenie spotkania każde dziecko, osobiście z rąk Prezydenta, dostało pamiątkową książkę z bajkami.
Ta wizyta na długo pozostanie w pamięci małych olsztynian z SP 32.
Z D J Ę C I A