Grzegorz Siemieniuk | 2013-06-05 18:11 |
Rozmiar tekstu:
A
A
A
Jest pierwsza umowa na dofinansowanie usuwania azbestu
Umowę podpisują: Adam Krzyśków - prezes WFOŚiGW, Maria Sokoll - z-ca prezesa WFOŚiGW i Artur Jankowski, wójt gminy Lidzbark Warm
Gmina Lidzbark Warmiński jako pierwsza w tym roku na Warmii i Mazurach podpisała umowę na dofinansowanie usunięcia azbestu. W tym roku usunie ze swojego terenu ponad 24 tony azbestu. We wtorek (4.06) w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podpisano umowę dofinansowania tego zadania.
Gmina Lidzbark Warmiński już trzeci z rok z rzędu z powodzeniem sięgnęła po środki na usuwanie azbestu. W 2011 ze swojego terenu pozbyła się ponad 11 ton tego groźnego minerału, a rok później już 35 ton.
- W 2013 roku 24 tony zostaną bezpiecznie usunięte z dachów 9 nieruchomości. Koszt zadania wyceniliśmy na prawie 15 tysięcy złotych, z czego 12 tysięcy to dofinansowanie - mówił podczas podpisywania umowy dofinansowania Artur Jankowski, wójt gminy Lidzbark Warmiński.
- W pierwszych latach zaczęliśmy usuwanie azbestu ze swoich budynków komunalnych. Daliśmy dobry przykład za którym poszli inni. Teraz coraz częściej słyszymy o tym, że mieszkańcy chcą w sposób bezpieczny pozbyć się eternitu ze swoich dachów. Dlatego też będziemy starli się o środki w następnych latach - zapowiada.
W tym roku pula dofinansowania działań związanych z usuwaniem azbestu wyniosła ponad 1,34 mln zł, z czego ponad 552 tys. zł stanowią środki z WFOŚiGW w Olsztynie. Pozostała kwota to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2013 roku o pomoc zwróciło się 58 samorządów z Warmii i Mazur. Najwięcej azbestu w tym roku chce usunąć gmina Wieliczki, która złożyła wniosek na usunięcie ponad 333 ton groźnego minerału.