Olsztyn ma szansę zwyciężyć w kolejnym ogólnopolskim konkursie. Tym razem jednak zwycięstwo splendoru miastu nie przyniesie. Chodzi bowiem o konkurs o miano „Miastoszpeciciela”. Niestety, jak zapewniają organizatorzy konkursu, oblepiony i obstawiony reklamami Plac Jana Pawła II w Olsztynie, nazwany przekornie „Piccadilly Circus”, ma realne szanse na zwycięstwo w niechlubnym rankingu najbardziej szpecącego nośnika reklamowego.
Zorganizowany przez stowarzyszenie Miasto Moje a w Nim konkurs „Miastoszpeciciel” ma na celu wybranie najbardziej szpecącego nośnika reklamowego. Do tej pory internauci przesłali prawie pięćdziesiąt zgłoszeń z ponad dwudziestu miast z całej Polski. Są wśród nich siatki wielkoformatowe zakrywające całe budynki, wielkie przydrożne billboardy, reklamy na zabytkowych budynkach, tandetne banery, a nawet plakat przyklejony taśmą klejącą do drzewa.
- Ze wszystkich zgłoszeń wyłania się przerażający i kiczowaty obraz oblepionej reklamami Polski. Uderzający jest egoizm reklamodawców, którzy dla swoich celów są gotowi całkowicie oszpecić okolicę - mówi Piotr Manowiecki, jeden z organizatorów konkursu.
- Z radością muszę powiedzieć, że zaskoczyło nas ogromne zainteresowanie wyborami „Miastoszpeciciela”. To pokazuje, jak wiele jest osób, którym przeszkadza chaos reklamowy. Wierzymy, że dzięki konkursowi coś uda się zmienić - dodaje Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim.
Kandydatów do miana „Miastoszpeciciela” można jeszcze zgłaszać do 10 czerwca. W konkursie mogą brać udział nośniki reklamowe, które szpecą przestrzeń publiczną swoim usytuowaniem oraz nieruchomości (budynki/działki), których właściciele dopuścili, by stały się one nieestetycznym nośnikiem reklamowym. Każdy może zgłosić swoje propozycje, wysyłając zdjęcie wraz z opisem, gdzie zostało wykonane, na adres konkurs@miastomoje.org lub na profil www.facebook.com/miastoszpeciciel. Warunek: nośnik reklamowy musi „działać” przynajmniej przez jeden dzień między 20 maja a 10 czerwca bieżącego roku.
Spośród dziesięciu najbardziej szpecących reklam, wybranych przez internautów na facebookowym profilu, jury w składzie Piotr Sarzyński - dziennikarz związany z „Polityką”, autor książki „Wrzask w przestrzeni. Dlaczego w Polsce jest tak brzydko?”; Bogna Świątkowska - promotorka kultury, dziennikarka, prezeska fundacji Bęc Zmiana; Grzegorz Buczek - architekt, urbanista, działacz samorządowy, członek zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Aleksandra Stępień - prezeska stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim, wybierze „Miastoszpeciciela”. Wybór zostanie ogłoszony na specjalnej konferencji prasowej, a kilka dni później zostanie podjęta próba wręczenia zwycięzcy statuetki Miastoszpeciciela.
Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na poniedziałek, 10 czerwca o godz. 13 w klubie Państwomiasto, Warszawa ul. Andersa 29.
Szczegóły konkursu:
http://www.facebook.com/miastoszpeciciel
http://miastomoje.org/miastoszpeciciel