Dziecko w ciągu pierwszych trzech lat życia aż pięciokrotnie zwiększa swoją masę urodzeniową, a długość jego ciała podwaja się. To właśnie na ten okres przypada najintensywniejszy wzrost i rozwój. Dlatego też z najwyższą starannością powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę naszych dzieci, tym bardziej, że w tym czasie programuje się metabolizm, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, również w wieku dorosłym.<
Pierwsze 1000 dni to również szczególny czas, kiedy mamy największy wpływ na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka. Nawyki oraz zachowania, które uda nam się teraz wypracować, mają największą tendencję do przetrwania. Dlatego Szpital Dziecięcy w Olsztynie włączył się w akcję olsztyńskiego Banku Żywności i rozpoczyna cykl wykładów edukacyjnych dla rodziców.
Dziś (28.05) pierwszy bezpłatny wykład na temat zasad zdrowego odżywiania dzieci poprowadziła dla rodziców pacjentów szpitala dziecięcego Joanna Suchocka, studentka III roku dietetyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Na pytania rodziców odpowiadały również: szpitalna dietetyczka Anna Hinburg oraz konsultantka laktacyjna Iwona Nadratowska.
Akcję „1000 pierwszych dni dla zdrowia” w Olsztynie zainaugurowano 7 maja konferencją, podczas której specjaliści zaprezentowali m.in. wyniki badań dotyczące stanu odżywiania niemowląt i małych dzieci w Polsce. Wśród prelegentów była Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, która opowiedziała o ogromnym wpływie żywienia na zdrowie dziecka.
Z D J Ę C I A