Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:35 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Ochrona zdrowia
Grzegorz Adamowicz | 2013-05-27 14:43 | Rozmiar tekstu: A A A
Konferencja „Wodogłowie wieku dziecięcego: wrodzone, powylewowe, pozapalne”

Jak skutecznie pomagać dzieciom z wodogłowiem

Olsztyn24
Dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek i dr n. med. Wojciech Choiński otwierają konferencję (fot. WSSD - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Blisko stu pięćdziesięciu uczestników wzięło udział w ogólnopolskiej konferencji interdyscyplinarnej „Wodogłowie wieku dziecięcego: wrodzone, powylewowe, pozapalne”. Konferencja odbyła się w dniach 23-24 maja br. w Ostródzie, a jej organizatorami byli Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie i Polskie Towarzystwo Chirurgii Dziecięcej.

Wodogłowie wieku dziecięcego jest poważnym schorzeniem centralnego układu nerwowego, które wymaga najczęściej leczenia operacyjnego w tej grupie wiekowej. W skali naszego kraju z tego powodu wykonywanych jest ponad 1400 operacji. Właściwe leczenie i rehabilitacja rzutują na jakość całego życia pacjenta. Schorzenie to dotyka jedno na 500 dzieci.

Wodogłowie to inaczej zbędna (zbyt duża) ilość płynu mózgowo-rdzeniowego w mózgowiu. Jest to zjawisko niebezpieczne dla mózgu, ze względu na ciśnienie skierowane na jego tkanki.

Konferencja adresowana była do lekarzy różnych specjalności: chirurgów dziecięcych, neurochirurgów, neonatologów, pediatrów, anestezjologów, neurologów, radiologów oraz pielęgniarek biorących udział w leczeniu i opiece nad dziećmi z wodogłowiem. Interdyscyplinarny charakter sympozjum nadali również wykładowcy, cenieni eksperci w poszczególnych dziedzinach, m.in. prof. Piotr Czauderna - Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, prof. Ewa Helwich - Konsultant Krajowy w dziedzinie Neoantologii, prof. Wojciech Maksymowicz - Dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM, kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie, prof. Piotr Kaliciński - Konsultant Krajowy w dziedzinie Chirurgii Dziecięcej, dr n.med. Ewa Szwałkiewicz-Warowicka - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Pediatrii, neonatolog i specjalista medycyny płodu, ordynator Oddziału Klinicznego Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
R E K L A M A
Celem konferencji było przedstawienie aktualnej wiedzy dotyczącej wodogłowia u dzieci, współczesnych metod diagnostyki, nowoczesnych sposobów leczenia chirurgicznego i zachowawczego, opieki oraz leczenia następstw i powikłań wodogłowia.

Konferencja była okazją do wymiany informacji pomiędzy uczestnikami reprezentującymi wszystkie ośrodki zajmujące się leczeniem wodogłowia u dzieci w Polsce nt. skutków własnej działalności klinicznej, czyli skutków leczenia obserwowalnych w trakcie hospitalizacji dziecka oraz odległych skutków zabiegów. Wymiana tego typu wiedzy pomiędzy ośrodkami służy poprawie jakości i skuteczności leczenia. Osiągnięto ten cel dzięki udziałowi ekspertów z Gdańska, Olsztyna, Białegostoku, CZD i Instytutu Matki i Dziecka z Warszawy, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Lublina.

To nie pierwsza interdyscyplinarna konferencja o zasięgu ogólnopolskim organizowana w ostatnich latach przez zespół specjalistów pod kierunkiem dr n.med. Wojciecha Choińskiego, kierownika Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Trzy lata temu dyskutowano w podobnym składzie w Rynie na temat urazów czaszkowo-mózgowych u dzieci. Obie konferencje zakończyły się cennymi wnioskami, wskazującymi na metody diagnostyczne, nowoczesne sposoby leczenia chirurgicznego i zachowawczego, opieki ograniczające niekorzystne następstwa i powikłania.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.