Konferencja prasowa poświęcona obywatelskiemu budżetowi Olsztyna | Więcej zdjęć »
Około dwóch milionów złotych prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz chce przeznaczyć w przyszłorocznym budżecie na realizację wydatków wskazanych przez mieszkańców miasta. To odpowiedź prezydenta na głośne ostatnio postulaty społeczników o stworzenie tzw. budżetu obywatelskiego. Dzisiaj (23.05) o wstępnych uzgodnieniach w tej sprawie poinformowali na wspólnej konferencji prasowej w ratuszu prezydent Piotr Grzymowicz oraz Monika Falej i Jarosław Skórski, przedstawiciele olsztyńskich organizacji pozarządowych.
- Chcielibyśmy, aby mieszkańcy Olsztyna decydowali o całym budżecie miasta, ale na początek spodziewamy się, że prezydent miasta da olsztynianom prawo decydowania o wykorzystaniu przynajmniej 1 procenta miejskiego budżetu - powiedziała nam Monika Falej, reprezentująca Związek Stowarzyszeń Razem w Olsztynie. - Kwota około miliona złotych rocznie powinna na początek wystarczyć, bo najpierw musimy nauczyć się korzystać z tej nowości jaką jest budżet obywatelski.
Prezydent był dzisiaj jednak bardziej hojny, niż spodziewała się pani Monika. Rozważał oddanie w przyszłym roku do dyspozycji mieszkańców nawet ponad 2 mln złotych, czyli co najmniej 2‰ tegorocznego budżetu Olsztyna.
- Tak naprawdę z budżetem obywatelskim w Olsztynie mieliśmy już do czynienia, kiedy rady osiedli mogły wskazywać nam do realizacji zadania o wartości do 50 tys. złotych - powiedział Piotr Grzymowicz. - Chcemy wrócić do tej formuły i przeznaczyć dla każdego osiedla po 50 tysięcy złotych na realizację najprostszych zadań, a osiedli tych mamy w mieście 23, więc jest to kwota ponad miliona złotych. Poza tym chcielibyśmy około miliona złotych przeznaczyć na realizację zadań wyłonionych w ramach konkursów, w których to mieszkańcy zdecydowaliby, na co te pieniądze wydać.
R E K L A M A
Uzgodnienia w sprawie budżetu obywatelskiego w Olsztynie mają jak na razie bardzo ogólny charakter. Teraz dopiero rozpoczną się prace nad ustaleniem szczegółowych zasad tworzenia i korzystania z budżetu obywatelskiego. Mają temu m.in. służyć spotkania z mieszkańcami miasta, jak chociażby zaplanowana na dzisiejsze popołudnie dyskusja o budżecie obywatelskim w ramach Olsztyńskiej Kawiarenki Obywatelskiej. Istotne dla sprawy znaczenie będzie też miało uzyskanie przychylności radnych Rady Miasta, bo to oni decydować będą ostatecznie o kształcie miejskiego budżetu.