Niedzielny koncert poprowadzi prof. Benedykt Błoński
W niedzielę (26.05) Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej prowadzony przez Benedykta Błońskiego wystąpi z charytatywnym koncertem „Podaruj dzieciom odrobinę szczęścia” w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Bajkowej w Olsztynie. Dochód z koncertu będzie przeznaczony na wakacyjny wypoczynek dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Początek koncertu o godz. 18.30. Wstęp wolny.
Koncerty olsztyńskich filharmoników w sanktuarium przy ul. Bajkowej mają już kilkuletnią tradycję i zawsze wierną publiczność. Zapewne i tym razem kościół wypełnią melomani, którym szczęście najmłodszego pokolenia również leży na sercu.
Na niedzielne spotkanie z publicznością chór i dyrygent, którym towarzyszyć będzie Anna Reszczyńska (organy), przygotowali m.in. Jana Maklakiewicza Mszę polską na chór mieszany i organy.
Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej powstał w październiku 2009 r. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono uznanemu dyrygentowi chóralnemu, prof. Benedyktowi Błońskiemu. Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 19 grudnia 2009 r. w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.
Chór z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej filharmonii zaprezentował publiczności olsztyńskiej kolędy i pastorałki polskie. Podczas prawie czteroletniej działalności chór wykonał dziesiątki koncertów wokalno-instrumentalnych oraz z programem a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), a także w Primorsku i Kiten (Bułgaria), gdzie zdobył I miejsce na Balkan Folk Fest 2010 w kategorii chórów mieszanych.
Chór aktywnie uczestniczy w ważnych rocznicach i wydarzeniach jak: dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, setna rocznica skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni „Rota”, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, koncert w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie występuje w koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin.
Wielkim, niezapomnianym wydarzeniem artystycznym był koncert Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego, pod batutą twórcy dzieła, z udziałem największych polskich solistów (17 grudnia 2010).
W repertuarze wokalno-instrumentalnym chór posiada m.in.: Requiem d-moll Mozarta, Requiem J. Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor J. Alaina (prawykonanie polskie), Missa Pro Pace W. Kilara oraz operę Tosca Verdiego i operetki: Księżniczkę Czardasza Kalmana oraz Zemstę nietoperza Straussa.
Chór nieustannie się rozwija. Atrakcyjny repertuar a cappella, jak i wokalno-instrumentalny (m.in. IX Symfonia L. van Beethovena), o wysokim stopniu trudności i profesjonalnym wykonaniu stanowi o obecności zespołu.
Koncert w sanktuarium poprowadzi
prof. Benedykt Błoński, niestrudzony budowniczy olsztyńskich chórów. Przez blisko trzy dekady tworzył sukcesy legendarnego już Chóru im. prof. W. Wawrzyczka, teraz kształtuje Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W roku 2012 obchodził 30-lecie swojej pracy naukowej i artystycznej.
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (1982) wrócił do Olsztyna, gdzie rozpoczął działalność artystyczną i naukową. Od tamtego czasu do roku 2009 pracował również z chórem im. prof. W. Wawrzyczka, obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Z chórem tym brał udział w wielu konkursach i festiwalach, krajowych i zagranicznych, zdobywając szereg najwyższych nagród (I miejsca, złote medale, a także Grand Prix).
Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną był wielokrotnie nagradzany i honorowany.
W swoim dorobku Benedykt Błoński ma liczne nagrania radiowe i telewizyjne w kraju i za granicą oraz 13 następujących płyt CD:
- Domenico Cimarosa: Requiem pro defunctis,
- Od Palestriny do Lennona,
- Sacrum et profanum,
- Cicha noc, Silent Night, Stille Nacht,
- Czasem... (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),
- Dwupłytowy album: Chwalmy Pana i W śpiewie się radujmy;
- Gaude Mater Polonia...,
- Litania Gietrzwałdzka (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),
- Modlitwa o pokój,
- Feliks Nowowiejski - Pieśni morskie na chór mieszany a capella op. 42 (nr 1-17 i nr 18-34),
- Wonderful world...
Prowadził także setki koncertów krajowych i zagranicznych (Grecja, Irlandia, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Watykan, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Meksyk, Argentyna) z muzyką polską i zagraniczną, w tym prawykonania.
Benedykt Błoński od lat współpracuje z chórami zagranicznymi, a także z Filharmonią Warmińsko-Mazurską, dla której przygotowywał i prowadził koncerty oratoryjne. Zasiada w radach artystycznych i jury licznych konkursów i festiwali chóralnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (m.in. Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat w Legnicy, Ogólnopolski Konkurs Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Międzynarodowe Recitale Chóralne Hora Cantavi w Suwałkach).
Był dyrektorem artystycznym międzynarodowych warsztatów chóralnych Eurochor 2001, dyrektorem artystycznym Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej In Terra Pax, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. F. Nowowiejskiego. Jest członkiem International Choir Olympic Council na lata 2008-2012.
Wykłada dyrygenturę chóralną na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Jest dziekanem Wydziału Sztuki UWM, recenzentem wielu prac doktorskich i habilitacyjnych, promotorem trzech prac doktorskich, członkiem Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Od roku 2009 prowadzi Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, z którym już osiągnął znaczne sukcesy, jak np. I miejsce w kat. chórów mieszanych na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Kiten/Primorsko w Bułgarii (2010). Wykonywał z tym zespołem szereg dzieł wokalno-instrumentalnych, m.in.: Messe modale en septuor Jehana Alaina, Requiem Mozarta, Requiem Johna Ruttera, Requiem polskie Krzysztofa Pendereckiego.
W 1999 roku, w wieku 42 lat, otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.