Wyjątkowy mix atrakcji przygotowało Muzeum Bitwy pod Grunwaldem na Europejską Noc Muzeów. W sobotę (18.05) na Polach Grunwaldu tradycja mieszała się z nowoczesnością, a zabawy plebejskie z kulturą wysoką.
Od godziny 18. zwiedzającym udostępniony został pawilon muzealny na wzgórzu pomnikowym. Oprócz stałych ekspozycji można było tam obejrzeć otwartą 1 maja br. ekspozycję o historii łuku. W ustawionym obok pawilonu namiocie goście Nocy w Muzeum mogli oglądać ogromną, wykonaną haftem krzyżykowym kopię obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Tam też znajdowała się wystawa rysunków wykonanych przez uczniów okolicznych szkół w ramach ogłoszonego przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem konkursu plastycznego pod hasłem „Król Władysław II Jagiełło triumfuje na Polach Grunwaldu”.
W pawilonie i namiocie można było też obejrzeć najnowsze produkcje filmowe o bitwie pod Grunwaldem i o Grunwaldzie. W sali kinowej goście muzeum mieli do dyspozycji trójwymiarowy film wyprodukowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie zatytułowany „Tajemnice obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem”. W namiocie natomiast można było obejrzeć wyprodukowany przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie, również w technologii 3D, film „Grunwald - Święte miejsce Narodów w Powiecie Ostródzkim”. W tym przypadku ciekawostką było również i to, że film był pokazywany na najnowszych i największych z dostępnych na rynku komercyjnym telewizorach SHARP, których premiera rynkowa miała miejsce właśnie w sobotę w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Na gości muzeum czekały też średniowieczne gry i zabawy. Te uciechy zapewnili zaproszeni pod Grunwald członkowie Bractwa Rycerskiego XXVI Chorągwi Zamku Bratian. Można więc było podziwiać średniowieczne tańce, postrzelać z łuku, wziąć udział w nietypowych wyścigach na dwuosobowych nartach lub mini szczudłach, wybić pamiątkową monetę, a także przywdziać rycerską kolczugę lub zbroję.
Gwoździem Nocy w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem był występ w ruinach kaplicy pobitewnej Chóru Męskiego OKTOICH przy cerkwi prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu oraz Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. W repertuarze zakonników znajdowały się m.in. Bogurodzica i Rota, ale najważniejsze w sobotni wieczór było premierowe wykonanie pieśni żałobnej Panichida.
Po koncercie uczestnicy wydarzenia przeszli w blasku pochodni z ruin kaplicy na wzgórze pomnikowe. Tam miał nastąpić ostatni akcent Nocy w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem - wspólne ognisko. Niestety, z powodu porywistego wiatru i niebezpieczeństwa pożaru, z tej atrakcji zrezygnowano.
Wysłannik Olsztyn24 był w sobotnią noc na Polach Grunwaldu. Przygotował dla naszych czytelników bogatą dokumentację fotograficzną i filmową, którą sukcesywnie (jak tylko ich obróbka zostanie zakończona) będziemy udostępniać na łamach naszej gazety.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :