Od lewej: dyrektor muzeum Szymon Drej, marszałek Jacek Protas i prezes stowarzyszenia Hubert Filipiak | Więcej zdjęć »
Z jednej strony - mało kto się tego spodziewał, z drugiej - trudno się temu dziwić: region nasz w zamki bogaty, zatem rycerstwo swoje też mieć powinien. I tak oto od dzisiaj (17.05) województwo warmińsko-mazurskie ma własną reprezentację w walkach rycerskich. Członkowie drużyny będą reprezentować Warmię i Mazury m.in. na Bitwie Narodów we Francji.
O podjęciu przez zarząd województwa warmińsko-mazurskiego i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku realizacji tej nietuzinkowej formy promocji regionu poinformowano dzisiaj podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim z udziałem marszałka województwa Jacka Protasa, dyrektora muzeum Szymona Dreja, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich i kapitana reprezentacji Polski w walkach rycerskich Huberta Filipiaka oraz członków rycerskiej reprezentacji Warmii i Mazur.
- Bardzo się cieszę z tej inicjatywy, ponieważ województwo warmińsko-mazurskie to w tradycji rycerskiej jest absolutny ewenement - powiedział marszałek Jacek Protas. - Grunwald jest tylko jeden, a to przede wszystkim tam budowana jest tradycja rycerskości. To Grunwald był przez wiele lat dla Polaków symbolem chwały oręża polskiego. Dzisiaj pełni on trochę inna rolę, ale co roku skupia rycerstwo całej Europy. Dlatego też pomysł powołania drużyny, która będzie reprezentować nasz region w turniejach, przyjąłem z ogromnym zadowoleniem.
Już jutro reprezentacja weźmie udział w pierwszym turnieju. Tymczasem dyrektor stębarskiego muzeum ma wobec niej dalekosiężne plany. Jeżeli nasi rycerze z sukcesami będą reprezentować i sławić region, to powstanie Grunwaldzka Akademia Miecza, w której będą się mogli szkolić ochotnicy. Ma także nadzieję zorganizować na polach Grunwaldu polską rundę eliminacyjną do Bitwy Narodów - uważanej przez brać rycerską za mistrzostwa świata w walkach rycerskich.
R E K L A M A
Na realizację tych zamierzeń trzeba będzie trochę poczekać. Póki co, dyrektor muzeum podpisał dzisiaj porozumienie o współpracy ze stowarzyszeniem dotyczące m.in. promocji wspólnych działań i turniejów rycerskich. Marszałek Protas ponadto wręczył prezesowi Filipiakowi herb Warmii i Mazur oraz flagę naszej drużyny, sam zaś otrzymał pamiątkowy pierścień rycerski.
******
Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich z siedzibą w Warszawie powstało dwa lata temu w celu propagowania walk rycerskich jako nowej dyscypliny sportu. Stowarzyszenie założyli wielbiciele rekonstrukcji historycznych, którzy zajmowali się walkami amatorsko, zaś dążą obecnie do wykreowania profesjonalnego wizerunku dla tej dyscypliny. Stowarzyszenie m.in. zajmuje się promocją walk rycerskich, zapewnia wsparcie w szkoleniu fechtunku, opiekuje się zawodnikami pretendującymi do udziału w Bitwie Narodów oraz dba o przekazywanie wiedzy o historii rycerstwa.