W Ostródzie zmienił się burmistrz, ale rocznik wydawany wspólnie z oficyną wydawniczą „Retman” przetrwał próbę czasu. Dlatego bez przeszkód ukazał się piąty już numer „Okolic Ostródy”.
Promocja rocznika odbyła się dziś (15.05) w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej na ostródzkim zamku. Przybył poprzedni burmistrz Olgierd Dąbrowski i obecny Czesław Najmowicz, który zadeklarował, że nie ma przeszkód, aby miasto nadal - wspólnie z oficyną „Retman” Waldemara Mierzwy - wydawało „Okolice Ostródy”.
W najnowszym, piątym już numerze znalazło się 12 dużych tekstów oraz bibliografia Anny Głowińskiej, dyrektor MBP w Ostródzie. Wśród autorów są naukowcy oraz dziennikarze z Ostródy, Olsztyna, Iławy i Torunia. I tak Wiesław Skrobot pisze o Miłomłynie, Jan Chłosta i Zbigniew Kudrzycki - o plebiscycie 1920 roku w pow. ostródzkim, Sonia Solarz-Taciak i Piotr W. Taciak - o morąskich pomnikach, Łukasz Szczepański i Ryszard Tomkiewicz - o pierwszym powojennym burmistrzu Ostródy Stefanie Ucińskim, Ryszard Bogucki o brygadzie Łupaszki, Grzegorz Szturo o księgozbiorach poniemieckich w pow. morąskim, Marek Książek o marzycielu w mundurze - Romanie Tchórzu, Włodzimierz Godlewski o „Tygodniku Ostródzkim”, Grzegorz Supady o małych ojczyznach w twórczości Erwina Kruka, zaś Joanna Szydłowska o książce Waldemara Mierzwy „Miasteczko”.
Część autorów pojawiła się na promocji, gdzie zawartość najnowszego tomu omówił Waldemar Mierzwa, natomiast prelekcję nt. powojennych archiwaliów w ostródzkim muzeum wygłosił jego dyrektor Marek Jankowski.
Rocznik „Okolice Ostródy” można m.in. kupić u bukinisty na olsztyńskiej starówce.
Z D J Ę C I A